شما اینجایید
خانه > نجوم > پایان ماموریت ماهنورد چینی “یوتو” پس از ۳۱ ماه

پایان ماموریت ماهنورد چینی “یوتو” پس از ۳۱ ماه

ماموریت ماه‌نورد چین موسوم به “یوتو” پس از ۳۱ ماه به پایان رسید.

این کاوشگر چینی در ۳۱ جولای ۲۰۱۶ پس از ۳۱ ماه فعالیت در سطح قمر زمین برای همیشه از کار افتاد.

به گزارش رویترز، کاوشگر یوتو در ابتدا قرار بود سه ماه در سطح ماه فعالیت کند، اما بیش از دو سال به خدمت ادامه داد. یوتو در مدت حضور خود در فضا با رویدادهای زیادی روبرو شد.

یوتو (انگلیسی: Yutu، چینی: 玉兔) در لغت به معنای “Jade Rabbit” به فارسی “خرگوش یشمی” است. نام این کاوشگر برگرفته از اسم خرگوش دست آموزی است که طبق داستان های اساطیری چینی به همراه قدیسه چانگ ئی به ماه سفر کرده است.

ماهنورد یوتو YUTU چین در سطح ماه
ماهنورد یوتو YUTU چین در سطح ماه

یوتو کاوشگر بی سرنشین جزئی از ماموریت چانگ ئی ۳ (Chang’e 3) چین به ماه است. چانگ ئی ۳ دارای دو قسمت فرودگر ایستا و ماهنورد یوتو است. فرودگر ایستا مجهز به تجهیزاتی برای مشاهده ی زمین، چشم نجومی برای رصد سایر اجرام نجومی از روی ماه و مشاهده ی ماهنورد Yutu در مسیر حرکت است. ماهنورد یوتو کاوشگری شش چرخ با سیستم شارژ خورشیدی است که مجهز به دوربین، یک بازوی رباتیک و سیستم رادار است.

ماموریت چانگ ئی ۳ در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۱۳ به سمت ماه پرتاب شد.[منبع] این ماموریت سومین ماموریت مرتبط با ماه چین با این نام است اما اولین مأموریتی است که هدف آن فرود روی ماه است. دو مأموریت اول تنها با هدف چرخیدن به دور مدار ماه بودند. این به عنوان اولین ماموریت از سال ۱۹۷۶ تا به حال موفق به فرود نرم بر سطح ماه شد. از ۴۰ سال پیش تا به حال، هیچ ماه‌نوردی با فرود نرم روی ماه ننشسته بود و ماه‌نورد یوتو بعد از ۴۰ سال توانست این کار را انجام دهد. آخرین فرود آرام بر روی ماه توسط ناسا در سال ۱۹۷۲ در مأموریت سرنشین دار آپولو ۱۷ صورت گرفته بود.

همچنین چانگ ئی ۳ اولین ماموریت دارای ماهنورد پس از پایان ماموریت Lunokhod 2 شوروی در تاریخ ۱۱ می ۱۹۷۳ است.[منبع] ماه‌نورد یوتو، در اکتبر ۲۰۱۵ رکورد طولانی‌ترین زمان ماندن یک ماهنورد بر روی سطح ماه را شکست.[منبع] کاوشگر لونوخود ۱ شوروی با رکورد ۱۱ ماه اقامت در ماه قرار دارد.

یوتو در مدت زمان اقامت خود در ماه کار زیادی انجام نداده است. این ماه نورد تنها چند روز پس از فرودش، با مشکلات فنی مواجه شد و برخی از سیستم های عملیاتی آن از کار افتادند.[منبع] اما چند روز بعد مجدداً احیا شد و در نهایت توانست کشف بزرگی را در سال ۲۰۱۵ انجام دهد. این کشف شامل شناسایی نوع جدیدی از سنگهای بازالت آتشفشانی در ماه برای نخستین بار پس از ۴۰ سال از ماموریت آپولو بود که با نمونه‌های بدست آمده توسط ماموریت‌های آپولو و لونا متفاوت بودند.

پس اعلان پایان ماموریت یوتو، یک کاربر در سایت توئیتر ویژه چین موسوم به سینا ویبو نوشت:

خوب بخوابی! در رویاهایت، کیک‌های هویج بی شماری خواهی داشت.

رسانه‌های داخلی چین ادعا می‌کنند این کشور در تلاش است دو سال زودتر از برنامه، کاوشگر دیگری را در نیمه همیشه تاریک ماه فرود آورد. براساس این گزارش‌ها فرودگر چانگ ۴ که قرار بود در سال ۲۰۲۰ به ماه برسد، در سال ۲۰۱۸ به این کره درخشان رسیده و فرود خواهد‌ آمد.

نوتیف
امیدوارم مطالب نوتیف برایتان مفید واقع شده باشد. با عضویت در خبرنامه نوتیف مطالب تازه ما را در اینباکس خود داشته باشید. کانال ما در تلگرام هم راه سریع و مطمئنی برای آگاهی از مطالب ماست. *** من رضا حیدری مدیر وب سایت نوتیف هستم. همکنون مشغول به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نرم افزار بوده و به دنیای فناوری علاقه مندم به همین دلیل در نوتیف به دنبال نشر و ترویج موضوعات روز دنیای فناوری بخصوص موضوعات مرتبط با دنیای موبایل، اینترنت، کامپیوتر هستم. در کنار اینها گاهی هم گریزی به دیگر موضوعات مهم خواهیم زد که خالی از لطف نخواهد بود. با نوتیف همراه باشید بودن با شما افتخار بزرگی برای ماست.

پاسخ دهید

9 + دو =

Top