شما اینجایید
خانه > آموزش > طرح رجیستری: چگونه گوشی قاچاق را از غیر قاچاق تشخیص دهیم؟

طرح رجیستری: چگونه گوشی قاچاق را از غیر قاچاق تشخیص دهیم؟

طرح رجیستری موبایل

همانطور که مطلع هستید طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه پس از کش و قوص های 10 ساله در 28 مهرماه 1396 عملیاتی خواهد شد (البته اگر مثل گذشته به تعویق نیافتد). در این طرح گوشی هایی که بصورت قاچاق وارد کشور می شوند و شماره IMEI آنها در پایگاه داده گمرگ کشور ثبت نمی گردد قابلیت غعالیت در هیچ یک از شبکه های اپراتورهای سه گانه همراه اول، ایرانسل و رایتل را نخواهند داشت.

طبق شنیده ها تمام هماهنگی‌ها برای اجرایی شدن این طرح انجام شده و تا کنون تست‌های فنی مختلف روی انواع مدل‌های موبایل که در بازار ایران وجود دارند صورت گرفته است. IMEI تمامی 60 میلیون موبایل های فعال کنونی کشور که در دست مردم هستند و مورد استفاده قرار می گیردند در پایگاه داده طرح رجیستری ثبت شده اند تا برای استفاده کنندگان کنونی مشکلی پیش نیاید. پیش از این نیز مسئولین بارها تاکید کرده بودند که این طرح مشکلی برای کاربران قبلی موبایل‌ها به وجود نخواهد آورد و از تاریخ شروع طرح، موبایل‌هایی که قرار است به شبکه وارد شوند، باید رجیستر شده باشند. پس برای صاحبین گوشی هایی که تا بحال خریداری شده اند جای نگرانی نیست.

از دیگر مزایای این طرح مبارزه آن با پدیده سرقت گوشی تلفن همراه می باشد. بطوری که کاربرانی که موبایل‌ آنها سرقت می‌شود، می توانند درخواست دهند و موبایل را از شبکه اپراتورها حذف کرده و قابلیت سرویس‌گیری آن را غیرفعال کنند.

اما مهمترین ایراد این طرح می تواند تاثیر آن بر قیمت گوشی ها در بازار باشد. از دیگر نگرانی ها درباره ای طرح موضوع واردکردن گوشی موبایل بصورت چمدانی و مسافرتی است. البته برای این موضوع هم تمهیدی اندیشیده شده است بطوری که کاربر باید بر اساس ماده ۱۳۶ آیین نامه عبور و مرور گمرک عمل کرده و مالیات کالا را پرداخت نماید. و سپس گمرک گوشی های وارد شده را ثبت خواهد کرد.

نحوه استعلام شناسه بین المللی گوشی تلفن همراه

حال سوال اینجایت که چطور از خرید گوشی قاچاق خودداری کنیم. بدین منظور باید اعتبار IMEI گوشی که می خواهیم آن را خریداری کنیم را استعلام کنیم.

استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن‌همراه جهت تشخیص گوشی های قاچاق از غیر قاچاق تنها از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۸۸۷ یا لینک مخصوص استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی که در سایت رسمی گمرک ایران به نشانی www.irica.ir قرار داده شده، امکان‌پذیر است.

لذا قبل از خرید حتماً بررسی کنید که آیا گوشی از مبادی قانونی وارد کشور شده و یا خیر از طریق قاچاق است.

پ.ن این طرح در کشورهای زیادی در حال اجراست و در منطقه خاورمیانه ترکیه یکی از پیشروان این طرح می باشد. پس برخی شایعات در مورد اینکه فقط کشور ما در فکر اجرای طرح رجیستری است از پایه و اساس معتبری برخوردار نیست.

نوتیف
امیدوارم مطالب نوتیف برایتان مفید واقع شده باشد. با عضویت در خبرنامه نوتیف مطالب تازه ما را در اینباکس خود داشته باشید. کانال ما در تلگرام هم راه سریع و مطمئنی برای آگاهی از مطالب ماست. *** من رضا حیدری مدیر وب سایت نوتیف هستم. همکنون مشغول به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نرم افزار بوده و به دنیای فناوری علاقه مندم به همین دلیل در نوتیف به دنبال نشر و ترویج موضوعات روز دنیای فناوری بخصوص موضوعات مرتبط با دنیای موبایل، اینترنت، کامپیوتر هستم. در کنار اینها گاهی هم گریزی به دیگر موضوعات مهم خواهیم زد که خالی از لطف نخواهد بود. با نوتیف همراه باشید بودن با شما افتخار بزرگی برای ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × سه =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top