شما اینجایید
خانه > نجوم > قراردادن 22 ماهواره با راکت هندی PSLV C34 در مدار زمین

قراردادن 22 ماهواره با راکت هندی PSLV C34 در مدار زمین

بزودی 22 ماهواره از کشورهای مختلف با راکت هندی PSLV C34 در مدار زمین قرار خواهند گرفت.

بزودی 22 ماهواره از کشورهای مختلف با راکت هندی PSLV C34 در مدار زمین قرار خواهند گرفت.
بزودی 22 ماهواره از کشورهای مختلف با راکت هندی PSLV C34 در مدار زمین قرار خواهند گرفت.

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند ISRO اعلام کرد این کشور برای نخستین بار 22 ماهواره را با موشک «PSLV C34»در ماه می سال جاری (اردیبهشت) در مدار زمین قرار می دهد. این راکت علاوه بر ماهواره قابل کنترل این کشور، 21 ماهواره با وزن های 4 تا 130 کیلوگرم از کشورهای مختلف از جمله امریکا،آلمان ،کانادا و اندونزی را در مدار زمین قرار خواهد داد. از مهمترین این ماهواره ها می توان به LAPAN A3 اندونزی، BIROS و MVV آلمان و SKYSAT GEN 2-1 آمریکا بهمراه چندین ریزماهواره دیگر اشاره کرد.

این ماهواره ها در اهدافی مانند تحقیقات زمین، جاذبه، اندازه گیری حرارت و عکس برداری مورد استفاده قرار می گیرد.

این پرتاب به احتمال زیاد از مرکز فضایی “Satish Dhawan Space Centre” واقع در پایگاه فضایی “Sriharikota” در 100 کیلومتری شهر چنای هند انجام خواهد شد.

«کی سیوان» یک مقام ارشد در سازمان تحقیقات هوا و فضا هند گفت: دراین پرتاب نمونه بزرگ موشک «پی .اس ال. وی» مورد استفاده قرار می گیرد.

رکورد جهانی ارسال همزمان ماهواره به مدار در دستان سازمان فضایی آمریکا NASA با پرتاب همزمان 29 ماهواره در سال 2013 با یک موشک است.قراردادن این تعداد ماهواره در مدار در یک ماموریت هندی ها را به رکوردی جهانی پرتاب همزمان ماهواره توسط یک سازمان فضایی بسیار نزدیک خواهد کرد. این در حالی است که در سال 2008 سامانه تحقیقات هوا و فضا هند توانست 10 ماهواره را در یک موشک «پی.اس.ال. وی.سی 9 »به فضا پرتاب کند.

هند قصد دارد با کاهش هزینه های پرتاب موشک به فضا، وارد بازار جهانی هوا و فضا شود. در همین راستا شرکت تحقیقات هوا و فضا هند تاکنون 57 ماهواره خارجی متعلق به 9 کشور را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است و در قرارداد های خارجی پرتاب ماهواره خود توانسته است 80.6 میلیون یورو درآمد کسب کند.

هند تاکنون 6 ماهواره رهیاب بومی (پروژه ای شبیه به GPS آمریکا و GLONASS روسیه) را در مدار زمین قرار داده است.

یکی از موفق ترین عملیات های فضایی هند ،پرتاب ماهواره به سوی کره مریخ می باشد. ناسا از هند برای همکاری مشترک در عملیات مریخ 2 دعوت به همکاری کرده است .

منبع: indiatimes.com

نوتیف
امیدوارم مطالب نوتیف برایتان مفید واقع شده باشد. با عضویت در خبرنامه نوتیف مطالب تازه ما را در اینباکس خود داشته باشید. کانال ما در تلگرام هم راه سریع و مطمئنی برای آگاهی از مطالب ماست. *** من رضا حیدری مدیر وب سایت نوتیف هستم. همکنون مشغول به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نرم افزار بوده و به دنیای فناوری علاقه مندم به همین دلیل در نوتیف به دنبال نشر و ترویج موضوعات روز دنیای فناوری بخصوص موضوعات مرتبط با دنیای موبایل، اینترنت، کامپیوتر هستم. در کنار اینها گاهی هم گریزی به دیگر موضوعات مهم خواهیم زد که خالی از لطف نخواهد بود. با نوتیف همراه باشید بودن با شما افتخار بزرگی برای ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top