شما اینجایید
خانه > برنامه نویسی > تعمیر همه جدول های پایگاه داده در MySQL

تعمیر همه جدول های پایگاه داده در MySQL

تعمیر همه جدول ها در پایگاه داده MySQL

اگر از سیستم مدیریت پایگاه داده متن باز، قدرتمند و رایگان MySQL استفاده می کنید ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که پایگاه داده تان دچار مشکل شود و بخصوص در سیستم های مدیریت محتوای مثل وردپرس با پیام خطای “خطا در پایگاه داده” روبرو شده باشید. در چنین مواقعی بهترین و اولین راه برای رفع مشکل تعمیر جداول پایگاه داده است. حال اگر جدولی که خراب شده مشخص باشد به راحتی می توان با دستور زیر آن جدول را از طریق ابزار phpmyadmin تعمیر کنید:

اگر جدول یا جداول خراب مشخص نباشند بهترین راه این است که تمام جداول را تعمیر و بهینه سازی کرد، تا اینجای کار مشکلی نیست اما اگر تعداد جدول ها زیاد باشد با توجه به اینکه خیلی از ماها به ویروس تنبلی دچار هستیم و منطقی هم نیست که برای هر جدول یکبار دستور repair را اجرا کنیم باید به دنبال روشی برای تعمیر یکجای همه جدول ها باشیم. نمی توان برای تک تک جداول یک دستور repair نوشت. باید ببینیم آیا می توان با روشی این دستورات پشت سر هم را تولید کرد تا از مشقت تایپ دستورات رهایی پیدا کنیم. خوب من پس از مظالعه و آزمایش چندین راه به راه حل زیر رسیدم:

به جای عبارت mydatabase نام پایگاه داده خودتان را قرار دهید. اگر این دستور را در phpmyadmin اجرا کنید با خروجی مثل زیر روبرو خواهید شد:

concat(‘repair table ‘, table_name, ‘;’)
repair table wp_commentmeta;
repair table wp_comments;
repair table wp_links;
repair table wp_options;
repair table wp_postmeta;
repair table wp_posts;
repair table wp_statistics_exclusions;
repair table wp_statistics_pages;
repair table wp_statistics_useronline;
repair table wp_statistics_visit;
repair table wp_statistics_visitor;
repair table wp_term_relationships;
repair table wp_term_taxonomy;
repair table wp_terms;
repair table wp_usermeta;
repair table wp_users;

حالا کافی است همه این سطر ها را در محیط ویرایشگر دستور وارد کرده و گزینه Run (اجرا) را انتخاب کنید تا همه جداول پایگاه داده تان تعمیر شوند.

اما راه راحت تر استفاده از امکانات خود phpMyAdmin می باشد،

تعمیر همه جدول ها در پایگاه داده MySQL
تعمیر همه جدول ها در پایگاه داده MySQL

برای تعمیر همه جداول ابتدا همه جداول را بوسیله گزینه Check All انتخاب کنید و بعد در قسمت کادر کارهای دسته جمعی (With Selected:) گزینه Repair Table را انتخاب کنید تا همه جدول ها تعمیر شوند. همچنین از این قسمت می توانید چند عملیات دیگر مثل بهینه سازی (Optimize)، حذف جدول ها (Drop) و … را نیز انجام بدهید.

در مورد مشکل وردپرس بخصوص در زمان بروز رسانی ها این فرآیند 90 درصد مشکل را برطرف خواهد کرد.

با آرزوی کقید بودن این مطلب برای شما.

 

نوتیف
امیدوارم مطالب نوتیف برایتان مفید واقع شده باشد. با عضویت در خبرنامه نوتیف مطالب تازه ما را در اینباکس خود داشته باشید. کانال ما در تلگرام هم راه سریع و مطمئنی برای آگاهی از مطالب ماست. *** من رضا حیدری مدیر وب سایت نوتیف هستم. همکنون مشغول به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نرم افزار بوده و به دنیای فناوری علاقه مندم به همین دلیل در نوتیف به دنبال نشر و ترویج موضوعات روز دنیای فناوری بخصوص موضوعات مرتبط با دنیای موبایل، اینترنت، کامپیوتر هستم. در کنار اینها گاهی هم گریزی به دیگر موضوعات مهم خواهیم زد که خالی از لطف نخواهد بود. با نوتیف همراه باشید بودن با شما افتخار بزرگی برای ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

15 + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top