شما اینجایید
خانه > نرم افزار > USBVaccine واکسن حافظه های فلش در برابر ویروس ها

USBVaccine واکسن حافظه های فلش در برابر ویروس ها

USBVaccine

سلام به همه دوستان شاید همتون با این موضوع روبرو شده باشین که یک کامپیوتر با اتصال یک فلش بهش از کار افتاده و یا ویروسی شده. این امر امروزه دیگه طبیعی شده و همه کاربران خصوصاً کاربران عادی از این مشکل رنج می برند یعنی (فلش های ویروسی).

حالا سوال اینجاست که چطور وقتی یک فلش به کامپیوتر وصل میشه ویروس وارد کامیوتر میشه و اونو آلوده میکنه. در اکثر موارد با باز کردن فلش ویروس وارد سیستم میشه و کاربر حتی نمیدونه چه اتفاقی افتاده. همینطور که میدونید در سیستم عامل های ویندوز برای اجرای خودکار برنامه ها از مکانیزم فایل autorun.inf استفاده میشه. این فایل محتوی چند خط دستور هست که به ویندوز میفهمونه یک فایل رو بصورت خودکار اجرا کنه. از این مکانیزم برای اجرای خودکار برنامه های کاربردی درون دیسکهای نوری بسیار استفاده می شود. در زیر کد درون یک فایل autorun.inf نمایش داده شده است.

[autorun] OPEN=HONAR.EXE
ICON=icon.ico

ویندوز از روی این خطوط می فهمد که باید فایل Honar.exe را از مسیر جاری فایل autorun.inf اجرا کند و از فایل آیکون icon.ico برای آیکون آن فایل اجرایی استفاده کند.

حال از همین خصیصه ویروس ها سوء استفاده کرده و در تمامی درایوها بویژه درایو های فلش فایل autorun.inf ی را کپی می کند که باعث اجرای ویروس می شود. در سیستم آلوده هنگام اتصال یک فلش سالم ویروس فایل autorun.inf خود را کپی کرده و خود را نیز کپی میکند. حال این فلش با اتصال به یک سیستم دیگر با باز کردن فلش توسط کاربر باعث آلوده شدن ویروس در آن سیستم می شود.

اگر بتوان کاری کرد که ویروس ها نتوانند این فایل autorun.inf را در فلش ایجاد کنند و یا آن را دستکاری کنند می توان از اجرای خودکار ویروس جلوگیری کرد. شرکت امنیتی پاندا برای حل این مشکل نرم افزاری را به نام Panda USB Vaccine آماده کرده است که همین کار را انجام میدهد. این نرم افزار یک فایل autorun.inf اختصاصی با حجم 16 بایت در درون فلش ایجاد می کند که این فایل امکان پاک شدن و تغییر ندارد. بطوری که دیگر ویروس نمی تواند آن را پاک کرده و فایل خود را جایگزین آن کند و یا آن را ویرایش کند و نام خود را در آن قرار دهد.

USBVaccine
USBVaccine

همانطور که در تصویر می بینید این نرم افزار امکان واکسینه کردن خود سیستم را هم دارد. با واکسینه شدن سیستم دیگر ویندوز هیچ درخواست اجرای خودکاری را اجرا نخواهد کرد و حتی اگر فلش آلوده به ویروس هم باشد دیگر فایل ویروس به صورت خودکار اجرا نمی شود.

برای دانلود این نرم افزار به سایت شرکت پاندا مراجعه کنید:

وب سایت شرکت پاندا

نوتیف
امیدوارم مطالب نوتیف برایتان مفید واقع شده باشد. با عضویت در خبرنامه نوتیف مطالب تازه ما را در اینباکس خود داشته باشید. کانال ما در تلگرام هم راه سریع و مطمئنی برای آگاهی از مطالب ماست. *** من رضا حیدری مدیر وب سایت نوتیف هستم. همکنون مشغول به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نرم افزار بوده و به دنیای فناوری علاقه مندم به همین دلیل در نوتیف به دنبال نشر و ترویج موضوعات روز دنیای فناوری بخصوص موضوعات مرتبط با دنیای موبایل، اینترنت، کامپیوتر هستم. در کنار اینها گاهی هم گریزی به دیگر موضوعات مهم خواهیم زد که خالی از لطف نخواهد بود. با نوتیف همراه باشید بودن با شما افتخار بزرگی برای ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top