آلودگی نوری مشکلی برای دوستداران آسمان

0

نمونه ای از آلودگی نوری در آسمان شب در ایران

به تازگی ناسا بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از روشنایی شهرهای دنیا از طریق ماهواره‌ها، اطلسی از دنیا منتشر کرده است که نشان می‌دهد، تنها اقلیتی از ما قادر به دیدن کهکشان راه شیری در آسمان شب هستند. اما آلودگی نوری چیست؟ ویکی پدیا در اینباره بیان داشته است:

آلودگی نوری (به انگلیسی: Light pollution) نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش از حد یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی گفته می‌شود. آلودگی نوری یکی از آلودگی‌های مهم عصر حاضر است که اهمیت کمتری به آن داده شده که باعث کاهش حد قدر و دیده نشدن ستارگان و اجرام آسمانی در آسمان شب می شود. مانند تمام انواع دیگر آلودگی ها، آلودگی نوری نیز به اکوسیستم آسیب می‌رساند.

اطلس جدید از روشنایی‌های مزاحم رصد آسمان شب
اطلس جدید از روشنایی‌های مزاحم رصد آسمان شب

در نقشه‌ بالا، در مناطق زردرنگ شدت نورهای مزاحم در حد متوسط است. اما کسانی که در مناطق قرمز رنگ حضور دارند، کلاً قادر نیستند در آسمان شب کهکشان راه شیری و بسیاری از دیگر اجرام آسمانی را رصد کنند.

Light_pollution_It's_not_pretty-800

این آلودگی در شهرهای پرجمعیت باعث روشن شدن بیش از حد آسمان شب می‌شود و در نتیجه افراد نمی‌توانند ستاره‌ها را به خوبی مشاهده کنند.

آلودگی نوری یک سوم مردم دنیا را از دیدن کهکشان راه شیری محروم کرده است

کمتر کسی تصور می‌کرد که آلودگی نوری روزی خطری برای بشر به حساب بیاید. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این آلودگی‌ها باعث شده‌‌اند تا یک‌سوم از جمعیت جهان قادر به دیدن کهکشان راه شیری نباشند. دلیل این امر نیز روشن شدن بیش از اندازه‌ی آسمان شب توسط نورهای مصنوعی است.

نتایج تحقیقات جدید که تحت عنوان “اطلس جدید جهان از روشنایی مصنوعی آسمان شب” (The new world atlas of artificial night sky brightness) منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند که ۶۰ درصد از ساکنان اروپا و ۸۰ درصد از ساکنان آمریکای شمالی، دیگر قادر به دیدن مجموعه‌ی سیاره‌ها و ستاره‌ها نیستند. در این گزارش عنوان شده که سیاره‌ی ما بوسیله‌ی یک مه نوری احاطه شده که اجازه‌ی تماشای کهکشان را به درصد زیادی از ساکنان خود نمی‌دهد.

در لیست کشورهایی که به آلودگی نوری دچار هستند، سنگاپور رتبه‌ی اول را دارد و مناطقی مانند سن‌مارینو، کویت، قطر و مالتا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ساکنان این مناطق به طور کلی از دیدن کهکشان راه شیری محروم هستند.

طبق گزارش منتشر شده، خساراتی که آلودگی نوری برای بشر ایجاد می‌کند، شامل خسارات مالی و انرژی و نیز کم شدن تنوع زیستی و فرهنگی خواهد بود. این گزارش در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که این خطرات با اقداماتی ساده مانند کم کردن حد اکثری نورهای مصنوعی، قابل پیشگیری هستند. نور آبی نوری است که افراد باید بیشتر از همه مصرف آن را کاهش دهند و راه حل دیگری که پیشنهاد می‌شود، استفاده از حفاظ‌هایی برای جلوگیری تابش نور مصنوعی به سطح افق است.

مناطقی که در حال حاضر کمترین آلودگی نوری را دارند، کشور چاد در آفریقا و منطقه‌ی ماداگاسکار هستند.

وضعیت آلودگی نوری در ایران

وضعیت آلودگی نوری ایران در شب با این تصویر ماهواره ای مشخص است
وضعیت آلودگی نوری ایران در شب با این تصویر ماهواره ای مشخص است.

آلودگی نوری در ایران نیز شایع است و شهرهای بزرگ نظیر تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و … از این مشکل بشدت رنج می برند. برای همین است که دوستداران نجوم برای یک رصد خالص و بی دردسر به دشت ها و صحراها پناه می برند. جاههایی که هنوز از گزند این آلودگی در امان هستند.

منبع ENGADGET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *