تصویر نجومی: جدال کهکشان های M81 و M82

0

تصویر نجومی: جدال کهکشان های M81 و M82

تصویر نجومی روز جنگ کهکشان های M81 و M82

جدال کهکشان های M81 و M82 در تصویر زیر نمایان است. کهکشان پایین سمت چپ کهکشان مارپیچی M81 و کهکشان بالا سمت راست که با گازهای قرمز و ابرهای گرد و غبار احاطه شده است تصویر کهکشان نامنظم M82 می باشد. این نمای زیبا نشان دهنده یک جنگ گرانشی بین این دو کهکشان عظیم در چند میلیارد سال گذشته است.
در هر مرحله صد میلیون ساله نیروی جاذبه هر کهکشان بطور چشمگیری بر دیگری تاثیر دارد. بطور مثال در آخرین مرحله این جنگ جاذبه M82 باعث ایجاد امواج چگال و ناهمواری در اطراف M81 شده که نتیجه آن افزایش غنای بازوهای مارپیچ کهکشان M81 گشته است.

مسیه ۸۲ (یا ان‌جی‌سی ۳۰۳۴ یا کهکشان سیگار) یک کهکشان است که در فاصله ۱۲ میلیون سال نوری و در صورت فلکی خرس بزرگ قرار دارد.

مسیه ۸۱ (به انگلیسی: Messier 81) (یا NGC 3031 یا کهکشان بوده(به انگلیسی: Bode’s Galaxy))یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۱۲ میلیون سال نوری از ما است که در صورت فلکی دب اکبر قرار دارد. ام 81 به خاطر مکان جاگیریش در آسمان و هسته ی فعالی که دارد، سوژه ای جذاب برای ستاره شناسان است. قدر پایین این کهکشان و گستره ی آن در آسمان شب، ام 81 را به یکی از اعضای محبوب فهرست مسیه برای آماتور ها هم تبدیل می کند.

Galaxy Wars: M81 versus M82
Image Credit & Copyright: André van der Hoeven, Neil Fleming & Michael Van Doorn

جنگ کهکشان ها: M81 در مقابل M82
جنگ کهکشان ها: M81 در مقابل M82

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *