آشنایی با کیفیت های مختلف فیلم ها

آشنایی با انواع مختلف کیفیت فیلم ها

قبل از دانلود یک فیلم با انواع کیفیت های موجود در نت آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید:

CAM

به این فیلم ها “رو پرده ای” نیز می گویند که حتماً تا به حال به گوشتان خورده است. Cam از اول کلمه Camera گرفته شده و اشاره به این موضوع دارد که این نسخه از فیلم ها به وسیله دوربین های فیلمبرداری دیجیتال و توسط افراد در سینما ضبط شده است. گاهی از یک سه پایه برای ثابت کردن دوربین در محل استفاده می شود، ولی اکثرا استفاده از سه پایه ممکن نیست و در طول فیلم لرزش دوربین کاملا احساس می شود . حتی بعضی اوقات محل نشستن فرد فیلم بردار ثابت نیست و قسمتهایی از فیلم از زوایای دیگر فیلم برداری می گردد! این فیلم ها معمولا Crop شده اند و هنگامی که نوشته ای روی پرده نمایش داده شود ، این حالت مشخص می گردد (مثلا نیمی از نوشته دیده نمی شود) .

دزدی فیلم از روی پرده سینما فیلم روپرده ای
دزدی فیلم از روی پرده سینما
فیلم روپرده ای

معمولا اولین نسخه ای که از فیلم ها در اینترنت منتشر می شوند نسخه Cam می باشند , کیفیت صدای این نسخه نسبتا پایین بوده و توسط میکروفن خود دوربین ضبط می شود .برای فیلم های کمدی و طنزگونه به هیچ وجه دیدن این نسخه توصیه نمی شود زیرا اصولاً هنگام بیان دیالوگ های خنده دار فیلم به جای شنیدن صدای فیلم صدای قه قهه تماشاگران را خواهید شنید.

کیفیت تصویر در این نسخه متوسط و رو به پایین است و احتمال دارد حین دیدن فیلم با سرهای تماشگران در پایین صفحه مواجه شوید! و یا سایه برخی تماشاگران درحال راه رفتن!

HDCAM

این نسخه همان کیفیت CAM است با این تفاوت که توسط دوربین یا گوشی هوشمند با قابلیت فیلمبرداری HD یا FHD فیلمبرداری شده است. در برخی موارد از این عبارت برای توصیف ویدئو هایی که از روی نوارهای با کیفیت HD ریپ شده و در اینترنت قرار می گیرند نیز استفاده می شود. کیفیت این نسخه نیز قابل قبول است اما پای نسخه هایی که در ادامه شرح داده می شوند نمی رسد.

TELESYNC – TS

این نوع ریلیز از لحاظ کیفیت تصویر تقریبا شبیه CAM بوده ولی صدای آن از یک منبع خارجی ضبط شده است (این منبع معمولا Jack خروجی هدفون در صندلی مخصوص افراد با شنوایی ضعیف در سینماهاست). البته در بیشتر موارد عمل ضبط در یک سالن خالی سینما یا از پنجره اتاقک آپاراتچی سینما و به وسیله دوربین‌های حرفه‌ای‌تر انجام می شود و دوربین بر روی سه پایه ثابت شده است تا لرزشی در کار نباشد، در نتیجه کیفیت تصویر اندکی بهبود می‌یابد.

دقت کنید که خیلی از لینک‌هایی که در نام آنها TS دیده می‌شود، در حقیقت CAM هستند و تنها عنوانشان عوض شده است پس در صورت وجود Sample برای فیلم، قبل از دانلود کامل حتما نمونه را چک کنید.

HDTS

این کیفیت همان TS است با این تفاوت که مثل HDCAM توسط دوربین یا گوشی هوشمند با قابلیت فیلمبرداری HD یا FHD فیلمبرداری شده است.

TELECINE – TC

یک دستگاه “تله سینه” ، از روی نوار Positive فیلم (همان نوار آپارات در سینما) یک نسخه دیجیتالی ایجاد می کند. از لحاظ تئوری کیفیت صدا و تصویر این گونه فیلم باید خوب باشد، ولی بسته به نوع دستگاه TeleCine و مهارت فردی که با دستگاه کار می کند، عموما کیفیت ها نوسان دارد. در این نوع ریلیز، نسبت طول به عرض (Aspect Ratio) کاملا صحیح است و فیلم کشیده شده یا Crop شده نیست.

یک نمونه دستگاه “تله سینه” که از روی نوار Positive فیلم (همان نوار آپارات در سینما) یک نسخه دیجیتالی ایجاد می کند.
یک نمونه دستگاه “تله سینه” که از روی نوار Positive فیلم (همان نوار آپارات در سینما) یک نسخه دیجیتالی ایجاد می کند.

این نسخه را کمتر در اینترنت مشاهده خواهید کرد. یکی از دلایل آن این است که این نسخه از طریق دستگاه های تبدیل آنالوگ به دیجیتال تهیه می شود و به دلیل گران بودن این دستگاه ها، این نسخه کمتر رواج دارد و همانطور که میبینید Releaseهای خیلی کمی از این کیفیت در سطح نت دیده می شود.

نکته
مخفف TC را نباید با TimeCode اشتباه کرد .TimeCode شمارش گر زمانی است که در گوشه بعضی فیلم ها دیده می شود .

SCREENER – SCR

معمولا پیش از اکران عمومی فیلم ها، نسخه ای از فیلم بر روی نوار VHS، به فروشگاه های ویدیویی و یا مراکز فرهنگی جهت کارهای تبلیغاتی و یا بررسی و نقد فیلم فرستاده می شود .

نسبت ابعادی (Aspect Ratio) این فیلم ها، همواره 4:3 است (به صورت تمام صفحه). یکی از مشکلات این نوع ریلیز ، پیغام هشداری است که بر روی این فیلم ها درج می گردد. این پیغام بصورت یک واترمارک بوده و حاوی اطلاعات کپی رایت فیلم و پیگیری کپی برداری غیرقانونی از فیلم است. این پیغام معمولاً در فواصل زمانی مشخص و برای چند ثانیه به نمایش در می آید (در مواردی در کل زمان فیلم نیز وجود دارد) برای جلوگیری از ردگیری این پیام را کدر یا محو می کنند. بسته به کیفیت و کارآیی ابزارآلات استفاده شده برای تهیه نسخه SCR، فیلم ممکن است کیفیت خیلی خوب (کپی از نسخه Master) و یا کیفیت بسیار ضعیف داشته باشد. این فیلم ها عموما به صورت VCD یا حداکثر SVCD در آمده و روی شبکه قرار می گیرند.

DVD-Screener – DVDSCR

این ریلیز ویژگی‌هایی شبیه Screener دارد اما نکته این است که در دو سه سال اخیر، نسخه‌های پیش‌نمایش به صورت DVD (ولی یک DVD بدون اضافات و پشت‌صحنه‌ها و…) ارایه می‌شوند. در این نوع نیز اکثرا پیغام Ticker یا همان هشداردهنده کپی‌رایت وجود دارد. DVDSCRها اکثرا به صورت SVCD یا Xvid و DivX تبدیل شده و سپس روی شبکه قرار می‌گیرند و کیفیت قابل قبولی دارند.

R5 LINE – R5

می‌دانید که در انتشار DVDها در جهان، کل دنیا به 9 ناحیه تقسیم‌بندی شده است. کد منطقه‌ای دی‌وی‌دی نوعی روش مدیریتی است که به توزیع کنندگان فیلم این اجازه را می‌دهد تاریخ، محتوا و قیمت هر فیلم را بر اساس منطقه مذکور پیش‌بینی و کنترل نمایند. هر منطقه شامل چند کشور مختلف می‌شود. این مناطق عبارتند از:

 • کد ۰ (صفر): به شکل غیررسیمی به عنوان سراسری و جهانی معنا می‌شود؛ درحالی که به شکل رسمی معنایی ندارد.
 • کد ۱: آمریکا، کانادا، برمودا، کارائیب و کلیه مناطق تحت کنترل آمریکا
 • کد ۲: اروپا، خاورمیانه، ژاپن، آفریقای جنوبی، سوازیلند، لسوتو، گرینلند و مناطق تحت حاکمیت فرانسه
 • کد ۳: جنوب شرقی آسیا، کره جنوبی، تایوان، ماکائو
 • کد ۴: آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، مکزیک، نیوزلند، استرالیا، اقیانوسیه و پاپوآ گینه نو
 • کد ۵: بنگلادش، هند، نپال، افغانستان، سریلانکا، اوکراین، بلاروس، روسیه، قزاقستان، پاکستان، آفریقا (بجز: مصر، آفریقای جنوبی، سوازیلند، لسوتو) آسیای مرکزی، مغولستان، کره شمالی
 • کد ۶: جمهوری خلق چین
 • کد ۷: رزرو شده برای آینده
 • کد ۸: مراکز بین‌المللی همچون: خطوط هوایی، کشتی‌های کروز، سفینه‌ها و ایستگاه‌های فضایی
 • کد 9 – همه: شامل هر هشت کد بالا شده و امکان پخش در همه‌جا را دارد.

یک تفاوت DVDها در نواحی مختلف در Rating آنهاست، مثلا صحنه‌های دارای خشونت یا Nudity در ناحیه خاورمیانه حذف می‌گردند. تفاوت دیگر زبان فیلم و زبان زیرنویس DVD است. حال R5 مخفف Region 5 است به معنای DVDهایی که برای منطقه 5 منتشر شده اند. در Region 5 همیشه DVDها چند هفته زودتر به بازار می‌آیند (چون در این منطقه عموما اکران سینمایی همزمان با جهان وجود ندارد). پس R5 از نظر کیفیت تصویر همانند یک DVD-Rip است، ولی چون زبان دی‌وی‌دی‌های ناحیه 5 انگلیسی نیست، در ریلیز R5 صدای انگلیسی از یک منبع خارجی گرفته شده و روی فیلم سینک می‌گردد.

Divx Re-Enc

این نوع فیلم ها، در واقع حاصل تبدیل VCD اورجینال فیلم، به یک فایل با حجم پایین (150الی 250مگابایت) از نوع Divx/Xvid هستند. عموماً، لینک های این ریلیز، در فروم ها با ظاهری شبیه Film.Name.Group.1of2 دیده می شوند. دو گروه مشهور که Divx Re-Enc را تهیه و در شبکه پخش می کنند عبارتند از SMR و TND. این ریلیز اصولا ارزش دانلود کردن ندارد، مگر اینکه شما بر داشتن فیلم، با حجم پایین، ولی با بهترین کیفیت ممکن اصرار داشته باشید.

WorkPrint یا WP

این نوع از نسخه ها برای افزادی مناسب هستند که کاسه صبرشان لبریز شده و بی صبرانه در انظار دیدن یک فیلم هستند، این ریلیز یک نسخه از فیلمی است که هنوز مراحل پیش تولید Post Production آن به پایان نرسیده است. در این نوع ممکن است برخی از صحنه‌ها و یا موسیقی‌ها و صداها موجود نباشند و کیفیت تصویر نیز از خیلی ضعیف تا بسیار عالی متغیر است. برخی از WPها با نسخه نهایی تفاوت های زیادی دارند.

آشنایی با عملیات Ripping

قبل از ادامه مطلب باید با عبارت Rip یا Ripping آشنا شوید. عملیات Rip بطور ساده به هر فرآیندی که در آن از ویدئو (فیلم) بصورت دیجیتالی یک نسخه کپی بوجود می آید گفته می شود. در ادامه این عبارت با فرمتهای مختلفی دیده خواهد شد.

DVD-Rip

DVD-Rip یک کپی از نسخه DVD اوریجینال نهایی است که معمولا با اندکی فاصله از پایان اکران فیلم در سینماها، در اینترنت پخش می‌گردد. اکثر DVD-Rip ها در فرمت های قابل دانلود جدید مثل DivXXviDMP4 AVC و یا فرمت جدیدتر MKV تبدیل و در رزولوشن 720×480 یا همان 480p ارایه می‌گردند و کیفیت خوبی دارند.

TV-Rip

بیشتر این نوع از فیلم ها را در سریال ها مشاهده می کنیم. این فیلم ها از اپیزودهای مختلف سریال‌های تلویزیونی که توسط دستگاههای DVD ماهواره‌ای و یا از شبکه‌های کابلی آمریکا ضبط می‌گردند. در برخی از این نوع فیلم‌ها در انتهای هر اپیزود، مصاحبه‌ها، پشت‌صحنه‌ها و حتی مسابقات غیررسمی نیز نمایش داده می‌شود. واژه PDTV در لینک مربوط به سریال‌ها بسیار مشاهده می‌گردد. PDTVها از طریق یک کارت کپچر دیجیتال در کامپیوتر به طور مستقیم دریافت و ذخیره می‌گردند، لذا معمولا بهترین کیفیت را دارند. این ریلیز هم به صورت SVCD و هم به صورت Divx/Xvid یافت می‌شود.

Watermarks

بسیاری از فیلم هایی که از طریق بلاگرهای آسیای شرق و جنوب شرقی در شبکه منتشر می شوند (که به Asian Silvers یا PDVD معروفند)، در گوشه ای از تصویرشان، نام گروه مسئول در خرید و پخش غیرقانونی فیلم به صورت یک حرف یا یک عبارت درج شده است. مشهورترین این عبارت ها، Globe است که در گوشه اکثر ریلیزهای TV-Rip دیده می شود .

HDRip

کلمه HDRip برای توصیف ویدئویی که از یک شبکه HDTV ریپ شده استفاده می شود. با توجه به اینکه شبکه های HD از نظر رزولوشن پخش متفاوت هستند. کلمه HDRip لزوماً توصیف کننده رزولوشن دقیق یک ویدئو نیست.

در فرمت HDRip عملیات ریپ کردن با یک کارت کپچر دیجیتال یا دستگاه DVR صورت می پذیرد. ویدئو ضبط شده از نظر bitrate و resolution با نسخه منبع مطابقت کامل دارد و ممکن است برای کاهش حجم ناشر آن را کم کیفیت تر از چیزی بکند که در شبکه اصلی پخش می شده است.

کلمه HDRip در برخی موارد برای توصیف ویدئوهایی با رزولوشن و کیفیت 720p و 1080p نیز استفاده می شود.

HDTV یا High Definition Television:

این نسخه از روی خروجی تلویزیون های کابلی یا غیر کابلی اچ دی (با وضوح بالا) تهیه می شود. معمولاً لوگوی شبکه و یا اعلام برنامه ها که به صورت زیرنویس روی تصویر نمایش داده می شود را مشاهده می کنیم. امروزه بعضی از فیلم ها و بیشتر سریال ها به این صورت منتشر می شوند. HDTV دارای کیفیت خوبیست و در خیلی از موارد از نسخه DVDRip دارای کیفیت بالاتری می باشد. البته با توجه به اینکه این نسخه دارای لوگوی شبکه و برخی زیرنویس های تبلیغاتی هست جدای از کیفیت بالا ممکن است برای خیلی از مخاطبین دانلودی جالب نباشد.

WEB-DL:

در این نسخه، فایل بدست آمده از منابع آنلاین پخش فیلم که قابلیت دانلود رو دارن مثل iTunes و Amazon و … بدون هیچ گونه انکود شدن و دخل و تصرفی دریافت می شوند. تصاویر بدون هرگونه تگ، زیرنویس و نوشته هست و کیفیت صدای بسیار خوبی رو هم داراست. تقریباً بعد از کیفیت Blu-ray و BDRip این نسخه بهترین نسخه برای مشاهده فیلم و یا سریال هست و در رزولوشن های 1080p و 720p منتشر میشه.

WEBRip

فیلم هایی از این نوع از منابع بدون قفل DRM آنلاین (DRM-free streaming service) مثل HuluCrunchyRoll  یا WWE Network ریپ می شوند. این نسخه از نظر کیفی به Web-DL نزدیک است تنها تفاوت bitrates پایین تر برای صرفه جویی در پهنای باند است. فایل از پروتکل RTMP استخراج شده و بدون افت کیفیت از فرمت MP4 یا FLV به فرمت MKV تبدیل می شوند.

BRRip

این نسخه به فیلمی اشاره دارد که یک گروه از نسخه منتشر شده با کیفیت BDRip توسط گروهی دیگر و با کیفیتی پایین تر و حجم کمتر ارائه میدهند. برخی فکر می کنند دو کیفیت BRRip با BDRip یکی هستند در صورتی که اینطور نیست. توضیح BDRip در ادامه 👇🏻

BDRip یا Blu-ray Disk Rip :

بلوری بهترین کیفیت نهایی از یک فیلم هست که کمپانی برای شبکه خانگی منتشر کرده. نسخه BDRip نسخه ای هست که به صورت مستقیم از دیسک بلوری انکود و منتشر میشه. کیفیت تصویر و صدای این نسخه بسیار بالا هست. با این حال این نسخه نرخ فریم بسیار کمتری نسبت به نسخه اصلی موجود در دیسک Blu-Ray دارد و به همین دلیل در دقت 1080p حجم این فیلم ها با فرض 1 ساعت و 30 دقیقه بودن زمان فیلم بین 1 تا 3 گیگا بایت متفاوت است. این کیفیت در بین فیلم بازان محبوبترین است.

3D

عبارت 3D به خودی خود اشاره ای به کیفیت فیلم ندارد. این عبارت نشان دهنده این است که فیلم مورد نظر حال با هر کیفیتی نسخه ۳D سه بعدی و مخصوص تلویزیون های سه بعدی است. این نسخه اغلب در کیفیت های BRRip، Blu-ray، Web-DL منتشر میشود و در کیفیت های پایین تر رایج نیست.

Blu-Ray

این نسخه دقیقاً Rip شده فیلم موجود در دیسک Blu-Ray با همان کیفیت اولیه و یا با مقدار ناچیزی تغییر وافت کیفیت است. حجم این نسخه ها اغلب بالای 15 گیگابایت است و با frame-rate بسیار بالا ارائه می شود. این نسخه بالاترین کیفیت موجود دراینترنت برای دانلود است و همواره با دقت 1080p ارائه می شود.

4K

باید بدانید که 4K اشاره به دقت تفکیک پذیری یا همان resolution یک ویدئو دارد و چون همه فیلم های دارای این دقت از منابع آنلاین بدست می آیند اغلب با نسخه WEB-DL این فیلم ها روبرو هستیم. دقت داشته باشید که دیسک های Blu-ray برای دقت 1080p ارائه شده اند و همکنون فیلم ها با کیفیت 4K در این دیسک ها ارائه نمی شوند و تنها بستر ممکن برای ارائه کیفیت 4K اینترنت و سیستم های پخش آنلاین فیلم مثل Youtube می باشد.

توالی کیفیت ها از پایین به بالا بصورت زیر می باشد:

CAM ->HDCAM-> TS ->HDTS-> TC -> DVDScr -> R6 ->R5 -> DVDRip -> R2 -> R-> WEBRip -> HDrip -> Web-dl -> BRrip -> BDRip -> Blu-ray

48 thoughts on “آشنایی با انواع مختلف کیفیت فیلم ها

 1. سلام آقای حیدری، خیلی وبسایت جالبی دارین واقعا لذت بردم…
  راستش من مشکل فرمت نشدن فلش مموری رو دارم، اگه بتونید کمکم کنید که ممنونتون میشم.

  1. سلام نظر لطف شماست.
   برای مشکل کارت های حافظه ای که فرمت نمی شوند باید عرض کنم که هر کارت یک مدار کنترلر دارد که با خراب شدن این مدار یا نیم سوز شدن آن این مشکل برای کارت حافظه پیش می آید. ابزارهایی در اینترنت هستند که اگر مشکل بصورت نرم افزاری قابل حل باشد می توانند کارت را فرمت کنند. امکان حل مشکل ایندست کارت ها زیر 5 درصد است.

 2. سلام آقای حیدری ،حساب ممنون از مطلب آموزندتون.
  راستش من مشکل پخش نشدن فيلم با فرمت webdl 720در گاوسوار و لب تاب و موبایل را دارم با هیچ پلیری هم نتونستم اگه میشه لطفا منو راهنمایی کنید.

  1. سلام خواهش میکنم.
   احتمالاً مشکل از فایل دانلودی شماست که درست دانلود نشده یا اگر کپی کردید بدرستی کپی نشده. اینجور موارد را باید از نزدیک بررسی و نظر داد.

 3. مرسی ….
  با توجه به تغییرات امروز جا داره یه دستی به سر و روی این مطلب بکشید و بروزش کنید در کل مفید بود با تشکر

  1. بستگی به این دارد که کدام معیار مد نظر شما باشد: BitRate یا Resolution
   اگر تفکیک پذیری مهم است که BRrip 1080 می تواند انتخاب بهتری باشد
   اگر نرخ بیت مهم است که باید به حجم دو نسخه نگاه کنید اگر حجم نسخه 720 بیشتر است حتماً بیت ریت بالاتری را ارائه می دهد.

 4. درود آقای حیدری
  بسیار عجیب است که با وجود فعالیت و سرچهای گه گداری فارسی در میان مطالب سایت شما را تازه یافته ام و در حال بهره بردن هستم
  امیدوارم بیشتر به چشم بیایید و دیده شوید و موفق باشید
  کمکی از دست ما برآمد بفرمایید
  تقریبا هم رشته هستیم

  1. سلام جناب همدانی عزیز ممنونم از حسن توجه و نظر لطفتان نسبت به این حقیر. قطعاً بهره بردن از نظرات و دیدگاه های خوانندگان فهیمی همچون شما باعث افتخار منه.

   1. سلام در سریال ها بله ولی در فیلم های سینمایی با اینکه کیفیت HD دارد ولی بهتر است حداقل تا آمدن نسخه Web-Rip صبر کنید.

 5. با سلام كيفيت TC 720p چه جور كيفيتي هستش ارزش دانلود رو داره؟منظورم از نظر صدا و تصوير فيلم يا همون كيفيت بلوري 720 رو دانلود كنيم؟ (البته بخاطر محدوديت حجم دانلود)
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد. پيشاپيش با تشكر از شما دوستان

  1. سلام نسخه های TC کلاً کیفیت مناسبی ندارند در مورد HDTC یا همان TC720p هم باید بگم تنها رزولوشن ریپ کردن فیلم از روی نوار به HD رسیده اگر نه هنوز فاصله فاحشی از نظر کیفیت با نسخه Blueray داره و من پیشنهاد نمیکنم این نسخه دانلود بشه بهتره برای دانلود یک فیلم بقدری صبر کنید تا حداقل کیفیت Webdl اون منتشر بشه

 6. در ضمن در مورد ریلیز F2M توضيحاتي بدين كه آيا كيفيت مناسبي از نظر صدا و تصوير داره يا نه و آيا برابري ميكنه با ديگر كيفيت ها يا پايين تر و ضعيف تر هستش بازم سپاس

 7. سلام
  خیلی ممنونم از مطالبتوننن
  خیلی عاالی بودن
  لطفا مطالب جدیدتر در مورد کیفیت بزارید ممنونم

  1. سلام نسخه های TS همه با دستگاه تلسین ضبط می شوند فقط الان پیشرفت کار بجایی رسیده که می توانند با رزولوشن 720p یا حتی 1080p این نسخه رو آماده کنند. با این حال اصلاً از کیفیت صدا و تصویر خوبی برخوردار نیست.

 8. من متوجه نشدم😥
  مم موندم کیفیت brrip چه فرقی با bluray داره میشه ساده بهم بگیدقابل فهم باشه😑

 9. سلام ممنونم.واقعا عالی بود.
  فقط ی چیز…
  ایا برنامه ای واسه تغییر این کیفیت ها وجود داره واگر میشه درمورد bit rate,aspect ratio توضیح بدید که چی هستن؟

  1. سلام برنامه های زیادی برای تبدیل فرمت ها وجود داره که نمیشه در اینجا به همشون اشاره کرد. کافیه عبارت Video Convertor را جستجو کنید. پاسخ سوال دومتون هم لطفاً این مطلب را مطالعه کنید

 10. با سلام خدمت شما مطلبی که گداشتین خیلی مفید بود، یک سوالی از شما دارم اینکه من کیفیت و روزولیشن صفحه لپ تاپم HD1366x768 هستش و واسه دانلود فیلم حداقل چه حجمی یا انکودری باید بگیرم که تمام صفحه باشه و کیفیت خوبی داشته باشه؟؟ چون بعضی از فیلمای 720p تمام صفحه کیفیتشون توی لپ تاپم با 1080p فرقی ندارن! و خیلی از فیلم ها دوسوم صفحه نمایش هستند منظورمو حتما میفهمید یعنی قسمت بالا و پایین نیست

  1. سلام، مهمترین اصل در اینکه یک فیلم بصورت تمام صفحه و بدون نوار مشکی در بالا و پایین یا سمت چپ و راست نمایش داده شود این است که نسبت تصویر (Aspect Ratio) فیلم دانلود شده با نسبت تصویر صفحه نمایش دقیقاً یکی باشد. مثلاً هر دو 16:9 باشند. برای درک بهتر این موضوع این مطلب «آشنایی با مفاهیم مهم در صفحه نمایشگر و تلویزیون» را مطالعه کنید.

  2. سلام
   متن دوتا اشتباه داشت :
   1. نوشتید حجم کیفیت Blu-ray اصلی بالای 15 گیگه ، بلوری اصلی که همون دیسکه اورجیناله فیلمه اگه ریپ بشه تا زیرهذ30 گیگ میشه BDRip ، حجم های 3 گیگ تا زیره 30 گیگ همه BDRip هستن با بیت رِیت های مختلف ، بلوری اصلی 30 گیگ به بالاست ،

   و اینکه گفتید BRRip از WEB-DL بهتره که اشتباس ، چون وب دی ال 15 گیگ یا بیشتر هم داریم مثل بی دی ریپ ، ولی نهایت کیفیت بی آر ریپ زیره 3 گیگه ، نزدیکه 3 گیگ ،
   BRRip از WEB-DL بهتر نیست از WEBRip بهتره البته بازم 100% نیست چون بستگی به حجم دو کیفیت و بیت رِیت داره

 11. x265 رو توضیح ندادید. ممنون می‌شم یه توضیحی هم درباره‌ی اون و تفاوتش با سایر کیفیت‌های بالا بدید

  1. سلام x265 فرمت نیست بلکه یک استاندارد کدک (فشرده سازی) ویدئو است که نسل قبلی آن که همکنون فراگیر هست x264 نامیده میشه. فرق این دو در فشرده سازی بیشتر x265 نسبت به x264 می باشد. البته این فشرده سازی در هنگام پخش قدرت پردازشی بیشتری را هم جهت کدگشایی فیلم فشرده شده می طلبد که همکنون این خود نقطه ضعف x265 محسوب می شود. بخصوص در دستگاه های قابل حمل مثل موبایل ها این نیاز به قدرت پردازشی بیشتر جهت پخش ویدئوهای x265 باعث مصرف بیشتر باتری می شود. بماند که خیلی از دستگاه های قدیمی و رده پایین وحتی میان رده نمی توانند با سرعت مطلوب فیلم های x265 را پخش کنند که این هم به همان نیاز بیشتر x265 به نیروی پردازشی بر می گردد.
   تنها حسن x265 نسبت به x264 کم حجم تر بودن فیلم با حفظ کیفیت می باشد.

 12. سلام.
  تفاوت کیفیت های بین bluray remux 1080 و 2160 کدوم برای لپتاپ Full HD مناسب هستش؟

  1. سلام اگر نخواهید در صفحات بزرگ (بالای 40 اینچ) و با رزولوشن بالاتر از FullHD فیلم را تماشا کنید نیازی به دانلود با کیفیت 2160 نیست و فقط حجم دانلودتان را هدر می دهید. برای لپ تاپ ها کیفیت 720P هم عالی هست کیفیت 1080p که قطعاً کفایت می کند.

 13. ممنون عالی بود
  قبلا دوبار بعد دانلود متوجه شده بودم که کیفیتشون پایین بوده ونسخه hdcam بوده …مرسی از اطلاعات خوبتون

 14. سلام ممنون از سایت خوبتون
  در مورد کیفیت HDrip توضیح ندادید
  لطفا راجع بهش یه توضیحی میدید ممنون

 15. سلام ببخشید من علاقه زیادی به ارشیو کردن فیلم دارم و کیفیت بالا و حجم مناسب خیلی برام مهمه یه چند وقتیه یه موضوعی در گیرم کرده میخواستم دو سوال بپرسم یکی اینکه در یکی از سایتای معروف که نود درصد فیلماشو Brrip قرار میده با یه سایت معروف دیگه که اون کلا BluRay میزاره مقایسه کردم که خیلی از فیلماشون که رزولیشن انکود و حجم دقیقا همسان و برابر داشتن ولی یکیشون BRRIP و اون یکی BluRay بود همچین چیزی چجوری میشه ؟؟؟ و سوال بعدیم اینه که ازبین BRRIP X65 10BIT 4GB و BluRay X 64 2GB کدومشون بهتره و کیفیت صدا و تصویری بهتری داره ؟؟

  1. سلام. همانطور که در متن توضیح داده شده با کیفیت ترین نسخه و البته پر حجم ترین Blu-Ray هست. نسخه ای که از روی Blu-Ray ریپ می شود و برای کاهش حجم بیت ریت آن کاهش پیدا می کند به نسخه BDRip معروف است و در سطح بعد اگر باز از نسخه BDRip یک خروجی با بیت ریت پایین تر گرفته شود به این نسخه BRRip گفته می شود. طبق سوال شما بطور یقین سایت ها در درج توضیحات بصورت صحیح عمل نکردند. بطوری که از مثالی هم که زدید کاملاً این موضوع مشخصه باید بدونید مثلاً حجم 4 گیگابایت برای نسخه x265 یک فیلم با طول متوسط 2 ساعت با کیفیت صدای 10 بیت اصولاً نباید از 4 گیگ بیشتر شود و در اغلب موارد زیر 2 گیگ باید باشد. و همینطور برای نسخه BluRay با کدینک x264 که کدینگ حجیم تری نسبت به x265 هست برای یک فیلم 2 ساعته اصولاً باید بالای 10 گیگا بایت باید حجم داشته باشد درحالی که شدر مثال شما بیان شده 2 گیگ که بنظرم اشتباه هست. در ضمن این نکته رو باید بگم که تشخیص افت کیفیت در مقایسه نسخه BluRay با BDRip بسیار سخت است و شاید 90% افراد متوجخ تفاوت این دو نسخه از هم نشوند. فقط در تلویزیونهای گران قیمت 120 هرتزی به بالا شاید این تفاوت ملموس باشد. برای همین خیلی تاکیدی به دانلود نسخه BluRay نیست چون حجیم است. اما نسخه های x65 یک ایراد بزرگ دارند که در خیلی از دستگاه های قدیمی قابلیت پخش ندارند. دوماً به پخش کننده فارق از این که چه دستگاهی هست (تلویزیون، سینمای خانوادگی، رایانه، موبایل و …) باز پردازشی زیادی را تحمیل می کنند و در دستگاه های قابل حمل مجهز به باتری باعث مصرف زیاد باطری خواهند شد. به عنوان مثال اگر یک فیلم 2 ساعته با کدینگ x264 ظرفیت باتری را 30% کاهش دهد پخش همان فیلم با همان رزولوشن با کدینگ x265 ظرفیت باتری را تا دوبرابر (60%) کاهش خواهد داد.

 16. سلام ، وقت بخیر
  ممنون از سایت خوبتون
  بفرمایید ،بهترین کیفیت برای تلویزیون 4K و گوشیهای امروزی چی هست؟
  متشکرم

  1. سلام خواهش می کنم به طبع بهترین کیفیت همون 4K هست ولی متاسفانه حجم این کیفیت برای هر فیلم بسیار بالا بوده و با وضعیت اینترنت ایران توجیه کافی برای دانلود ندارد مگر اینکه جای کافی برای ذخیره کردن فایل ها دانلود شده با این کیفیت را داشته باشید و البته اینترنت با حجم دانلود نامحدود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *