نمونه ای از خطای illegal operation

خطای illegal operation چیست و چرا رخ می دهد؟

ممکن است در حین کار با ویندوز با پیغام های خطای مختلفی که در متن آنها عبارت illegal operation (به معنای عملیات غیر قانونی) وجود دارد روبرو شده باشید. در این مطلب سعی داریم شما را با این خطا و دلیل رخ دادن آن و نحوه مواجهه با آن آشنا کنیم. با نوتیف همراه باشید.

نمونه ای از خطای illegal operation

یک illegal operation فرمانی (command) به سیستم عامل یا دستورالعملی (instruction) به پردازنده کامپیوتر است که اجرای عملی را می خواهد که برای سیستم عامل یا پردازنده ناشناخته و غیر قابل اجراست.

در تمامی رایانه ها پردازشگر دارای تعداد مشخصی دستورالعمل است که آنها را درک می‌کند. هر دستور با تعداد زیادی از شاخه‌ها که به آنها opcode (مخفف operation code) می‌گویند نشان داده می‌شود؛ هر opcode با توجه به کدخاص خود معنی مخصوص به خود را دارد. برای مثال، معنی opcode 43 اضافه کردن است یا opcode 52 به تکثیر کردن اشاره دارد و به همین ترتیب هر opcode به چیز خاصی اشاره می‌کند. حال اگر یک دستگاه با opcode خاصی مواجه شود که نتواند آن را شناسایی کند، سیستم‌عامل به‌صورت اتوماتیک برنامه‌ای را که موجب به‌وجود آمدن این خطا شده است می‌بندد و به کاربر پیام خطایی با مضمون illegal operation نمایش می دهد.

می توان گفت یک illegal operation می تواند یک باگ (Bug) نرم افزاری در برنامه کاربردی (application) یا حتی گاهی در خود سیستم عامل باشد. یا می تواند حاصل ترکیبی از شرایط غیرمعمول باشد که در برنامه یا سیستم عامل برای آن پاسخی پیش بینی نشده است. ممکن است اینگونه خطاها یکبار رخ داده و دیگر تکرار نشوند و یا بصورت متناوب رخ دهند.

درحقیقت این‌گونه خطاها اغلب در اثر بی‌دقتی برنامه‌نویس‌ها به وجود می‌آیند و بندرت منشأ سخت‌افزاری دارند؛ چراکه برنامه نویسان گاهی استثناها را پیش‌بینی نمی‌کنند یا به برنامه‌‌شان اجازه می‌دهند که به حافظه غیرمعتبر کامپیوتری که روی آن نصب می‌شوند دسترسی داشته باشند. دو عمل تقسیم عددی بر صفر (divide by zero) و فراخوانی آدرسی از حافظه که وجود ندارد از شایع ترین دلایل بروز خطای illegal operation هستند.

راه حل

  • اگر به این خطا برخوردید و برنامه توسط سیستم عامل بسته نشده است به کار خود ادامه دهید.
  • اگر برنامه متوقف شده است دوباره آن را اجرا کرده و مجدداً سعی کنید.
  • اگر مجدداً خطای illegal operation رخ داد سیستم عامل را راه اندازی مجدد کنید و مجدداً سعی کنید.
  • اگر مشکل هنوز هم ادامه داشت باید با پشتیبان برنامه ای که خطا در آن تولید می شود تماس بگیرید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *