روش های استعلام و پرداخت خلافی خودرو و نمره منفی گواهینامه

0

کارت خودرو و دو شماره شناسایی VIN و بارکدپستی

یکی از دغدغه های رانندگان مخصوصاً افرادی که قصد خرید یا فروش خودرو دارند دریافت برگه خلافی یا همان میزان تخلفات رانندگی وسیله نقلیه است. شاید شما نیز از آن دسته افراد باشید که وقت زیادی برای دریافت حضوری این برگه ندارید. در این مطلب به معرفی و ارائه توضیحات درباره راه های دریافت الکترونیکی صورت خلافی (استعلام جریمه رانندگی) می پردازیم.

برای اطلاع از خلافی خودرو می‌توان به دو روش حضوری و غیر حضوری عمل کرد. برای دریافت حضوری خلافی خودرو یا همان تخلفات رانندگی باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ در سراسر کشور مراجعه کنید. اما برای آگاهی از خلافی خودرو بصورت غیرحضوری باید از دو روش اینترنتی یا پیامکی استفاده کنید.

آشنایی با کد VIN خودرو و کد بارکد پستی

در ابتدا لازم است که با دو کد شناسایی مهم خودرو آشنا شوید: کد VIN خودرو و کد بارکد پستی. هر دوی این کدها در پشت کارت خودرو شما قرار دارند.

کارت خودرو و دو شماره شناسایی VIN و بارکدپستی
کارت خودرو و دو شماره شناسایی VIN و بارکدپستی
  • کد VIN یک سریال ۱۷ کاراکتری است که از حروف لاتین و اعداد تشکیل شده است و به صورت عمودی در سمت راست پشت کارت خودرو از بالا به پایین یا بر روی سند خودرو نوشته شده است.
  • بارکد پستی یک کد ۸ رقمی است و هیچ حرف لاتین یا فارسی در آن وجود ندارد.

برای انجام مراحلی که در ادامه توضیح داده می شوند به این کدها نیاز خواهید داشت. پس قبل از ادامه دادن این شماره ها را آماده داشته باشید.


روش های استعلام و پرداخت اینترنتی خلافی خودرو

استعلام و پرداخت خلافی خودرو با نرم افزارهای موبایلی

نرم افزار دیجی پی

اپلیکیشن دیجی پی

در نرم افزار دیجی پی می توانید براحتی با ذخیره شماره پلاک خودرو خود در هر لحظه میزان خلافی خودرو خود را مشاهده کرده و در صورت تمایل نسبت به پرداخت جرائم رانندگی ثبت شده اقدام کنید. برای اینکار باید مطابق شکل زیر مراحل را از راست به چپ طی کنید.

پرداخت خلافی در دیجی پی

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید. می توانید نرم افزار دیجی پی می توانید از این صفحه دانلود کنید.

نرم افزار پلیس من

نرم افزار پلیس من

نرم افزار پلیس من توسط شرکت پژوهش و توسعه ناجی نوشته شده است و در دو نسخه اندروید و iOS قابل دانلود و استفاده است. در این نرم افزار خدمات مختلفی منجمله استعلام و پرداخت خلافی خودرو ارائه می گردد.

لیست خدمات اپ پلیس من:

  • استعلام تخلفات رانندگی
  • استعلام کارت و سند خودرو
  • استعلام وضعیت عکس دوربین
  • استعلام گذرنامه

برای دانلود این برنامه باید به وب سایت police-man.ir مراجعه کنید.

نرم افزار ایوا

نرم افزار ایوا

ایوا نرم افزار (اپلیکیشن) پرداختی است که خدمات متنوعی در اختیار کاربران قرار می دهد، خدماتی مثل خرید شارژ و بسته اینترنت،کارت به کارت، پرداخت قبض، خرید بلیت اتوبوس، استعلام و پرداخت خلافی خودرو، اعلام موجودی، پرداخت عوارض خروج، خرید بیمه، پرداخت های سازمانی، پرداخت وجوهات شرعی و کمک به نیازمندان.

برای دانلود نسخه اندروید ایوا می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

پرداخت خلافی در وب سایت سداد

در صفحه «استعلام خلافی خودرو و پرداخت جریمه» پرداخت الکترونیک سداد می توانید با استفاده از بارکد 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین از خلافی خودروی خود مطلع شوید و جریمه آن را پرداخت کنید. برای آن که از خدمت استعلام و  پرداخت جرایم رانندگی پرداخت الکترونیک سداد استفاده کنید کافی است شماره 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین خود را در کادر مشخص شده وارد کنید تا فهرست همه خلافی های خودروی خود را مشاهده و پرداخت کنید.

مشاهده و پرداخت خلافی خودرو در قبضینو

قبضینو سامانه استعلام و پرداخت قبوض است. در سامانه پرداخت قبضینو دیگر نیازی به قبض کاغذی نیست و می توانید تمام قبض های خود را بدون نیاز به شناسه پرداخت و شناسه قبض، استعلام و پرداخت کنید. سرویس های پرداخت قبضینو شامل استعلام خلافی خودرو، پرداخت قبض تلفن ثابت، قبض همراه اول، قبض برق، قبض آب و گاز است. 

قبضینو یک اپلیکیشن موبایلی هم دارد که تمام خدمات قبضینو در آن نیز ارائه می شود.

Ghabzino Application

می توانید اپلیکیشن قبضینو را از لینک های زیر دانلود کنید.

دریافت خلافی خودرو از میز خدمت پلیس راهور

در میزخدمت وب سایت پلیس راهور ناجا سرویس های مختلفی ارائه می شود. یکی از این سرویس ها استعلام تخلفات رانندگی یا همان خلافی خودرو می باشد.

بنا به اطلاعات مندرج در این صفحه،

محتویات آفلاین

داده های این خدمت آفلاین بوده وبه هیچ وجه به بانک اطلاعاتی برخط پلیس راهورمتصل نمی باشد و یک نسخه بروزرسانی شده با تاریخ مشخص شده، از سامانه اجرائیات پلیس راهور می باشد. لذا اطلاعات ارائه شده برای استعلام آفلاین بوده و میزات خلافی تا تاریخ مندرج در همان صفحه به کاربران ارائه می شود.

بهنگام سازی داده ها

بدلیل حجم بالای داده ها و عدم ارتباط آنلاین به بانک اصلی، در حال حاضر بهنگام رسانی اطلاعات بصورت هفتگی مصوب و اجرا گردیده است.

معمولا این تاریخ برای 4 یا 5 روز قبل از استعلام است. به نظر می رسد، آفلاین بودن این استعلام دو علت اصلی دارد. اولا از هنگام صدور تا ورود قبض های جریمه، ساعاتی یا روزهایی فاصله است. دومین دلیل برای عدم برقراری ارتباط با سامانه اصلی است تا امنیت پایگاه داده راهنمایی و رانندگی تامین شود.

برای دریافت استعلام خلافی تنها به بارکد پستی 8 رقمی درج شده در پشت کارت خودرو، نیاز است که باید آن را در کادر مشخص شده وارد کرده و کد داخل تصویر امنیتی (کپچا) را نیز برای تایید انسان بودن (جلوگیری از برنامه های خودکار مخرب) وارد کنید وبر روی گزینه جستجو کلیک کنید تا اطلاعات خلافی خودرو نمایش داده شود.


روش های استعلام و پرداخت غیر اینترنتی خلافی خودرو

دریافت خلافی ماشین با پیامک

دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک روشی است که راهنمایی و رانندگی برای افرادی که به اینترنت دسترسی نداشته یا می‌خواهند میزان تخلفات رانندگی یا خلافی خودرو را روی موبایل خود مشاهده کنند، ارائه شده است. برای دریافت میزان تخلفات رانندگی یا خلافی خودرو از طریق پیامک، پلیس راهور نیروی انتظامی دو راهکار را قرار داده است. این دو راهکار عبارتند از :

1- دریافت خلافی با کد VIN کارت خودرو

برای این کار لازم است کد VIN (که در بالا توضیح داده شد) را به شماره 1101202020 پیامک کنید. در خواندن و تایپ کردن این کد دقت داشته باشید. در هنگام تایپ کد VIN فاصله لازم نیست. در تشخیص اعداد و حروف به خصوص ۱ و i دقت کنید چون گاهی به جای حروف عدد و یا به جای عدد حروف تایپ می کنید و این باعث عدم پاسخ می شود.

برابر اعلام معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، با توجه به فعال بودن سیستم دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت، صورت وضعیت خلافی خودرو از طریق ارسال شماره VIN مندرج در پشت کارت خودرو و درج یک کراکتر ستاره در آخر آن به شماره 1101202020 و امکان الکترونیکی قبوض بدون مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی میسر شد. از همین رو اگر در انتهای کد VIN، کاراکتر ستاره (*) را قرار دهید (اول شماره VIN، بعد ستاره را وارد کنید)، علاوه بر میزان و موارد خلافی، شناسه‌ی قبض و شناسه‌ی پرداخت نیز برای شما ارسال می‌شود تا بتوانید خلافی را پرداخت کنید.

2- دریافت خلافی با بارکد پستی کارت خودرو

برای این کار باید شماره بارکد خودرو (شماره ۸ رقمی پشت کارت خودرو که زیر بارکد است) را با یک # (مربع) و سپس یک * (ستاره) به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید؛ (اول مربع، بعد عدد هشت رقمی و در آخر ستاره را وارد کنید)

نکات ضروری:

  1. شماره پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ متعلق به خدمات راهنمایی و رانندگی است.
  2. باید فرمت ارسالی کاملاً رعایت شود.
  3. پیش از این شماره‌های پیامکی دیگری توسط راهنمایی و رانندگی اعلام شده بود که هم اکنون شماره‌ی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ تنها شماره‌ی رسمی توسط پلیس راهور است.
  4. دریافت پیامکی خودرو برای مشترکان تلفن همراه هزینه در بر دارد که مبلغ آن پیامک می‌شود.

دریافت خلافی خودرو با تلفن

برای دریافت تلفنی خلافی خودرو فقط کافی است از منزل و یا محل کار خود شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ را بگیرید و با پیگیری توضیحات آن از میزان جرائم و تخلفات وسیله نقلیه خود مطلع شوید.


دریافت نمره منفی گواهینامه از طریق پیامک

برای استعلام پیامکی نمره منفی شماره گواهینامه را به شماره پیامک 1101202020 ارسال فرمائید .

موفق باشید.


منابع: وب سایت پلیس راهور، دیچیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *