جزیره فرمانداران نیویورک: پارکی برآمده از نخاله های ساختمانی

1

تصویر هوایی از جزیره فرمانداران نیویورک

جزیره فرمانداران نیویورک: پارکی برآمده از نخاله های ساختمانی

در حاشیه ساحل شهر نیویورک، جزیره ای بستنی شکل به وسعت 70 هکتار با نام جزیره فرمانداران (Governors Island) وجود دارد. این جزیره در فاصله تقریبی 732 متری جنوب جزیره منهتن (Manhattan Island) واقع شده و جزئی از بخش منهتن شهر نیویورک محسوب می شود. همچنین این جزیره از شرق توسط کانال باترمیلک (Buttermilk Channel) با فاصله 366 متری از ساحل غربی بروکلین (Brooklyn) جدا شده است.

نقشه جزیره فرمانداران نیویورک
نقشه جزیره فرمانداران نیویورک

 

این جزیره از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل شده است.

بخش شمالی جزیره فرمانداران

بخش شمالی مرتفع تر بوده و میزبان یک پایگاه نظامی و گارد ساحلی است. این قسمت به عنوان بنای تاریخی ملی ثبت شده و دارای دو قلعه ساخته شده در سال 1812 میلادی می باشد. قلعه فورت جی «Fort Jay» و قلعه ویلیام «Castle Williams». از این قلعه ها برای مقاصد نگهبانی دریایی و نظامی استفاده می شده است.

تصویری از قلعه جی در جزیره فرمانداران نیویورک
تصویری از قلعه جی در جزیره فرمانداران نیویورک

بخش جنوبی جزیره فرمانداران

اما قسمت جنوبی بوسیله تخلیه خاک های حفاری خط متروی خیابان لکسینگتون نیویورک در سال 1905 بوجود آمده است. بطوری که بخشی از خاک متروی نیویورک را سمت جنوبی این جزیره که در ابتدا 37 هکتاری بود، تخلیه کردند و بدین ترتیب، 33 هکتار بر مساحتِ این خشکی افزوده شد. بعدها آوار ناشی از تخریب ساختمان های قدیمی واقع در 37 هکتار اصلی جزیره را هم در بخش مصنوعی جزیره تخلیه کردند و بدین ترتیب، نیمه جنوبی جزیره تبدیل شد به “نخاله دانِ” نیمه دیگر آن.

تغییر کاربری بخش جنوبی از نخاله دان به پارکی زیبا

در سالهای اخیر، شهرداری نیویورک تصمیم گرفت بخش آواریِ جزیره را به یک پارک طبیعت و گردشگری تبدیل کند. طبعا این چالشی بزرگ است. چگونه می شود چهار پشته ی عظیم از آهن، بتن، آوار و سنگلاخِ به دردنخور را به فضای سبز و طبیعت زنده تبدیل کرد؟

در سال 2007 شرکت معماری مستقر در روتردام با نام West 8 توسط شهرداری نیویورک برای بازسازی و بهینه سازی فضای جنوبی جزیره که اکنون با نام “the Hills” شناخته می شود، انتخاب شد. همچنین شهرداری ابتکار عمل را به Adriaan Geuze معمار و طراحِ محوطه سپرد. بر اساس طرح این معمار، تپه های آواری را با لایه هایی قطور از خاک پوشاندند و روی خاک را با “خاکِ سفت شده” و سنگ هایی از جنس سنگ پای سبک (lightweight pumice) پوشش دادند که احتمالا این کار برای ایجاد ثبات در خاک تپه ها است. سپس یک لایه خاکِ حاصلخیز روی آن ریختند.

اکنون چهار پشته ی آوار، به چهار تپه ی حاصلخیز تبدیل شده بود و مهندسان می توانستند درختکاری، گلکاری و ساخت فضای بازی را بر اساس طرح مهندس معمار اجرا کنند. این تپه ها نتنها نقش سیاحتی و گردشگری دارند بلکه به عنوان سدی در برابر امواج خروشان دریا در هنگام طوفانهای موسمی شرق آمریکا عمل می کنند.

نمایی از مجسمه آزادی از جزیره فرمانداران
نمایی از مجسمه آزادی از جزیره فرمانداران

بر فرازَ تپه های پارکِ تازه تاسیس در جزیره ی فرمانداران، از یک سو می توان نمای آسمانخراش های معروف مَنهَتَن و از سوی دیگر، مجسمه معروف آزادی را از رو به رو دید.

در ساخت این پارک سعی شده تا از مصالح موجود در جزیره مثل صخره های بجا مانده از دیوار ساحلی قدیمی به نحو احسنت استفاده شود. امکانات تفریحی مناسبی در سرتاسر این پارک نصب شده و در بلندترین تپه ایجاد شده 4 سرسره که یکی از آنها بلندترین سرسره نیویورک محسوب می شود نصب شده است.

سرسره ها ساخته شده در پارک جنوبی جزیره فرمانداران
سرسره ها ساخته شده در پارک جنوبی جزیره فرمانداران

فکرش را بکنید…تلّی از آوار، با کمی مهندسی و البته با همت شهرداری نیویورک، به پارکی بزرگ تبدیل شده است. پارکی که هم گردشگران زیادی را به خود جذب خواهد کرد و هم به فضای سبز و تصفیه کننده ی هوای شهر خواهد افزود.

ویدئویی از پارک جزیره فرمانداران نیویورک را مشاهده کنید:

منابع:

1 thought on “جزیره فرمانداران نیویورک: پارکی برآمده از نخاله های ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *