نحوه متوقف کردن ربات در تلگرام

آموزش حذف ربات ها از گروه در تلگرام

اگر ربات ها در گروه شما عضو شده اند و نگران هک شدن اعضاء هستید حتماً مطلب زیر که روش تشخیص عضویت ربات ها در گروه، نحوه بلاک کردن ربات ها و حذف ربات ها از گروه را توضیح می دهد را از دست ندهید.

موضوعات زیر در این مطلب پوشش داده شده اند:

 • تشخیص حضور ربات در گروه
 • نحوه بلاک کردن ربات در گروه
 • حذف ربات از گروه

ربات تلگرام چیست؟

تلگرام در تصرف ربات ها
تلگرام در تصرف ربات ها

روبات تلگرام نوعی حساب کاربری ویژه است که برای ارسال و دریافت اتوماتیک پیام طراحی شده است. کاربران میتوانند با ارسال دستورات گوناگون با ربات های تلگرام در ارتباط باشند. این ارتباط میتواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود. شما میتوانید ربات خود را با استفاده از API تلگرام و از طریق درخواست های HTTPS مدیریت کنید.

تفاوت های ربات تلگرام با افراد

 • ربات ها آخرین زمان آنلاین بودن ندارند و همیشه عبارت bot برای آنها نمایش داده میشود.
 • ربات ها فضای محدودی برای ذخیر اطلاعات داردند و پیام های قدیمی تر پس از پردازش توسط شما حذف میشوند.
 • ربات تلگرام نمیتواند شروع کننده مکالمه با کاربران باشد. تنها زمانیکه کاربر ربات را به گروه اضافه کند یا به آن پیام بفرستد. امکان ارسال پیام از طرف ربات وجود خواهد داشت.
 • در انتهای نام کاربری ربات همیشه کلمه bot حضور دارد.
 • با اضافه شدن ربات به گروه، همه پیام ها توسط ربات دریافت و تحلیل نمیشود. مگر آنکه تنظیمات آن را تغییر داده باشید.
 • ربات های تلگرام هرگز غیرفعال، آفلاین یا خسته نمیشوند!

کاربردهای ربات تلگرام

در واقع میتوان گفت که ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد! نحوه استفاده از آنها به خلاقیت شما و الگوریتم هایی که برای آن تعریف میکنید بستگی دارد. برخی از کاربردهای آنها به شرح زیر است:

 • ارتباط با وب سرویس ها: یک ربات تلگرام میتواند فعالیت های شما را کوتاه و بهینه کند. بعنوان مثال شما میتوانید هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت ارسال شد. مستقیما در تلگرام آن را دریافت کنید. و یا آخرین ایمیل های خود را به حساب تلگرام خود منتقل کنید.
 • ساخت بازی های فکری ساده: نحوه ارتباط شما با ربات تلگرام از طریق API این قابلیت را ایجاد میکند که به سرعت پاسخ های کاربران را تحلیل کرده و نتایج متناسب با آن را برایشان ارسال کنید. این قابلیت به شما امکان میدهد بازی های گوناگونی را طراحی و پیاده سازی نمایید.
 • ابزارهای کاربردی: ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد، شما هستید که کارایی آن را طرح ریزی میکنید. دریافت نرخ ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح و سرگرمی هرکدام نمونه های موفقی از کاربرد ربات تلگرام هستند.

روشنگری

همه ربات ها بد نیستند

دوستان عزیز ربات ها همه بد نیستند. و ربات های خیلی خوبی داریم که کارهای بسیار مفید و جالبی می توان از آنها خواست تا انجام دهند. متاسفانه سرعت رشد شایعات و دامن زدن به آنها در همه شبکه های اجتماعی بسیار بالا است. درصد بالایی از افراد بدون کمی تحقیق و کسب آگاهی از واقعیت ماجرا اقدام به انتشار اخبار نگران کننده در مورد یک موضوع می کنند. بنظر خودم بخاطر سوء استفاده از امکان جالب و نوآورانه ساخت ربات در تلگرام و ساخت ربات های مستهجن و … دیدگاه مردم در مورد ربات ها از همان اول بد شد. و شایعات دزدی اطلاعات توسط ربات های خرابکار و ویروسی شدن گروه ها و چندین شایعه دیگر مثل این موارد باعث شد دیدگاه مردم نسبت به ربات ها بدتر هم بشود.

اما این موضوع که برخی ربات ها رفتاری هنجار شکنانه دارند یک واقعیت است. و متاسفانه در هر گروه ممکن است افرادی دانسته یا ندانسته اینگونه ربات ها را به گروه اضافه کنند. در چنین مواقعی اگر بخواهیم ربات را از گروه اخراج کنیم ابتدا باید ربات را بدرستی شناسایی کنیم. برای این موضوع اول باید با مفهوم نام کاربری (Username) یا همان آی دی (ID) در تلگرام آشنا شویم.

هر شناسه ای که با @ در لیست هست ربات نیست

باید بدانیم عبارت هایی که با @ شروع میشوند ربطی به ربات ندارند. و این عبارت ها شناسه هر فرد در تلگرام می باشند. که می توان از آنها برای برقراری ارتباط بدون اینکه شماره شخص را داشته باشیم استفاده کرد. تعیین شناسه برای حساب تلگرام اجباری نیست. و در صورت تمایل می توان آن را تعیین کرد. برای همین در یک گروه خیلی ها ممکن است شناسه یا همان آی دی (ID) نداشته باشند.اگر سوال دارید که چگونه باید برای خود آی دی درست کنید؟ مطلب «آموزش تعیین نام کاربری (Username) در تلگرام» را مطالعه کنید.

ربات چون شماره مشخصی ندارد باید حتما یک آی دی داشته باشد که بتوان با آن ارتباط برقرار کرد. اما فرق بزرگ شناسه ربات ها در این است که در آخر شناسه همه ربات ها عبارت (bot) وجود دارد.
اگر در هنگام تایپ یک پیام کرکتر (علامت) @ را تایپ کنید. لیست افرادی که در گروه شناسه دارند ظاهر می شود. که می توانید یکی از افراد را انتخاب کرده و وی را خطاب قرار دهید. تا بقیه گروه متوجه شوند که پیام شما خطاب به آن شخص بوده و ربطی به بقیه افراد گروه ندارد. به این عمل در انگلیسی mention کردن می گویند.
مثلا شخصی در گروه با شناسه @ab به من سلام می کند. و من برای اینکه جواب سلام وی را بدهم طوری که بقیه دچار سوء تفاهم نشوند. و فکر نکنند که به آنها سلام کرده‌ام با خطاب قراردادن شناسه فرد مورد نظر جواب سلام را می دهم.

نحوه شناسایی ربات در گروه
نحوه شناسایی ربات در گروه

پس باید بدانیم اگر در گروهی افرادی دارای نام کاربری باشند. دلیلی بر این نیست که آنها ربات هستند و ممکن است گروه و افراد داخل آن راهک کنند. همانطور که گفته شد درآخر نام کاربری ربات ها کلمه bot وجود دارد. و این بهترین نشانه برای تشخیص ربات از افراد عادی است. همچنین اگر لیست اعضاء گروه را باز کنید همواره ربات ها در انتهای لیست نمایش داده می شوند.

نحوه توقف و حذف ربات

اگر رباتی را در گروه پیدا کردید و می خواهید آن را از گروه خارج کنید. باید ابتدا فعالیت ربات را متوقف و بعد آن را از گروه حذف کنید. برای متوقف کردن ربات ابتدا باید وارد پروفایل اطلاعات آن شده و از منوی تنظیمات گزینه Stop bot را انتخاب کنید تا ربات متوقف شود.

نحوه متوقف کردن ربات در تلگرام
نحوه متوقف کردن ربات در تلگرام

پس از متوقف کردن ربات می توانید آن را از گروه حذف کنید.

آیا ربات تلگرام می تواند حساب ما را هک کند؟

یکی از شایعاتی که در مورد ربات ها تلگرام گفته میشود آن است که به اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند. و ممکن است برای جاسوسی از شما بکار گرفته شوند. اگر یک نگاه سطحی به خروجی های API داشته باشید. متوجه خواهید شد که امکان هک کردن کاربران از طریق ربات تلگرام وجود ندارد.

اولا ربات ها تنها زمانی به شما دسترسی خواهند داشت که با آنها ارتباط برقرار کرده باشید. یعنی پیامی با آنها ارسال کرده باشید. ثانیا از هر کاربر نام، نام خانوادگی، شناسه کاربری و آی دی کاربری برای ربات قابل دسترس خواهد بود. این اطلاعات تنها برای ایجاد ارتباط ربات با شما در دسترس آن می باشد. علاوه بر اینها ربات ها به تصویر شما نیز دسترسی دارند. البته امکان ذخیره آن از روی سرورهای تلگرام را نخواهند داشت. و تنها میتوانند تصویر را برای شما یا کس دیگری ارسال کنند.

پس تمامی اطلاعاتی که به ربات تلگرام ارسال میشود. به راحتی و با افزودن شماره تماس شما به لیست مخاطبان یک فرد قابل دسترسی است. هیچ گونه دسترسی به اطلاعات گوشی، مکالمات شما با دیگران و یا هر نوع دیتای دیگری برای ربات ها وجود ندارد.

بنظر شما چه کارهایی میتوان با ربات تلگرام انجام داد؟ این ربات های تا چه حد محبوب خواهند شد؟ آیا پتانسیل آن را دارند که جایگزین نرم افزارهای ساده موبایل شوند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. با تشکر تیم نوتیف

53 thoughts on “آموزش حذف ربات ها از گروه در تلگرام

 1. سلام آیا ممکن هست ربات در انتهای ای دی خودش bot نداشته باشه. من یکی از این ربات ها رو دارم و سپس به حذفش اقدام کردم بعد از اون بلاکش کردم ولی مجددا به گروه اضافه میشه چه کار باید کرد؟

  1. سلام من تا بحال به رباتی با شرایطی که فرمودید بر نخورده ام. برای مورد شما هم از راه دور و بدون بررسی از نزدیک اظهار نظر سخت است.

 2. سلام من میتونم تو گروه رباتی ادد کنم که یه نفر رو انتخاب کنم و بعد یه نفر که تو گروه اشتباه کنه و من نمیخوام او تو گروهم دوباره وارد بشه را حذف کنه؟اگه وجود داره اسم ربات چیه و آموزشش را لطفا قرار بدین

  1. سلام فکر نکنم چنین رباتی وجود داشته باشد حداقلش این است که من تا به حال با چنین رباتی روبرو نشده ام. 🙂

 3. سلام من وقتی تو کانتکت های تلگرامم میرم یه اسمی رو میزنم وسرچ میکنم کلی اسم های مختلف و در اخرشونم بوت هستش هر مخطبی رو سرچ میکنم دوتا یا سه تا میاد ولی هیچ کدومشون استارت نزدم چطور باید حذف شون کنم

  1. سلام آموزش بالا توضیح خواسته شما را داده است لطفاً دقیق مطالعه و اقدام کنید.

 4. سلام ،متاسفانه من در كانالم رباتي ادد كردم ،،بعداز چند ماه روشون نوشته اكانتي پاک شده الان هر كاري ميكنم نميتونم حذفشون كنم لطفا راهنمايي كنين

  مرسي

  1. سلام این موارد مشکلی بوجود نمی آورند و فکر کنم در بروزرسانی های آینده این باگ های تلگرام تصحیح شوند. برای حذف پرفایل اکانت حذف شده را باز کرده (روی نام آن تپ کنید) و از منوی تنظیمات گزینه Remove یا Delete را انتخاب کنید.

 5. سلام من رباطی دارم که الان اکانت منوعوض کرده وازاسم من توپروفایلش استفاده میکنه آیامیتونه عکسهایی که درتلگرام وگوشی وقبلاگذاشتم وبه اشتراک بزاره ممنون

 6. سلام. لینک هایی که پسوند bot دارند رو چکار باید کرد؟ اگر روی چنین لینک هایی کلیک شود ممکن است چه اتفاقی بیفتد. ایا امکان حذف انها وجود داره؟

  1. سلام. طبق متن این لینک ها مکالمه با یک ربات را باز خواهند کرد و هر رباتی مخرب نیست. باید اول از اعتبار ربات مطمئن شوید و بعد لینک آن را باز کنید. اگرهم از ربات خوشتان نیامد آن را Stop و بعد بلاک کنید.

 7. ممنون از پاسختون. ولی از کجا میشه فهمید که یک ربات مخرب هست یا نه. در ضمن چطور میشه اون رو بلاک کرد.

  1. نحوه بلاک توضیح داده شده. مخرب بودن یک ربات از اسم و امکاناتی که ارائه می دهد قابل حدس زدن است. همچنین جستجو در اینترنت کمک می کند.

 8. سلام و وقت بخیر
  من چند تا ربات داشتم که اونا رو delete and stop کردم ولی همشون رفتن توی بلاک لیست تلگرامم.
  توی بلک لیست هم که میرم فقط میتونم اونا رو unblock کنم و نمیتونم اونا رو کلا از تلگرام پاک کنم.
  میشه راه حلی بگین که این رباتها رو کلا از حساب تلگرامم پاک کنم.
  ممنون

  1. سلام نیازی به این کار نیست که کلاً پاک شوند. چون در حالت بلاک شده خطری ندارند. فعلاً چنین امکانی وجود ندارد شاید در نسخه های آینده این قابلیت به تلگرام اضافه شود.

 9. سلام خسته نباشی مهندس جان من یه گروه دارم که سازندش خودمم امروز صبح یه ربات دیدم تو لیست تایپمه اما اصلا رباتی توی گروه نیست فقطم این ربات توی لیست منه نه هیچکدوم از مدیرا یااعضا چجوری باید ازدست این ربات خلاص شم

  1. سلام ربات را در لیست مخاطبین تلگرام خودتان (نه در لیست اعضاء گروه) پیدا کرده و پروفایل آن را باز کنید و از گزینه تنظیمات Stop bot و Block را انتخاب کنید.

 10. پیجایی که کانال یا ربات هایی که بلاک کردیم تو تلگرام اگه بخوام حذفشون کنم از قسمت بلاک ها چیکار باید کرد..نمیخوام تو قسمت بلاکام باشه…با اینکه من پاکشون کردم. میخواستم کلا وقتی پاکشون میکنیم میره تو لیست بلاک از اونجام حذف شه راهی داره؟

 11. سلام
  در سوپر گروه بنده چند روزی است ربات پیدا شده و تعدادی از افراد وقتی مطلبی می نویسند ارسال می شود
  گفته می شود اسلشی روی خط نوشتن پیام مشاهده می کنند ، البته بنده روی لب تاب کار می کنم ، تمام اعضای گروه را بررسی کردم با فرمتی که بالا فرمودید کسی را ندیدم که غیرفعال کنم یا حذف . راهنمایی می فرمایید

  1. ربات ها در انتهای اسمشان حتماً کلمه Bot وجود دارد. با دقت جستجو کنید.

 12. سلام دوست عزیز
  یه نفر امده روی کانال فروشگاهی من رباتی فعال کرده و سفارش و اطلاعات مشتری های من رو میگیره و ثبت و ارسال میکنه بسته شون رو
  چطور میتونم این ربات رو غیر فعال کنم و جلوش رو بگیرم
  ممنون میشم

 13. سلام خسته نباشی🌹🌹🌹🌹
  یڪی اومده با گوشیش از روی اسم آیدیم یه ربات ساخته.
  چجوری اون رباتو حذف ڪنم؟
  رباتش دقیق اسم آیدیم هست و فقط کلمه botبهش اضافه
  لطفا سریعتر یه راهی نشونم بده تا اون رباتو حذف ڪنم
  ممنون از لطفت♠♤♠♤

  1. سلام این امکان متاسفانه وجود ندارد. فقط سازنده ربات می تواند آن را حذف کند.

 14. سلام
  یه سوپر گروه دارم با تعداد زیادی اعضاء
  ظاهرا یکی از اعضاء گروه ربات هایی رو در گروه فعال می کنه
  امکانش هست متوجه بشم چه شخصی اینها را فعال میکنه

  1. سلام در لحظه اضافه کردن ربات به گروه لاگ عضویت نمایش داده میشه که مشخص میکنه کی چه کسانی رو به گروه اضافه کرده

 15. سلام و عرض خسته نباشید
  من یه ربات ساختم تقریبا دیروز یا دو روز پیش روش کار کردم یه سری سوال و جواب اضافه کردم امشب یعنی ۱ ساعت پیش رفتم باش حرف بزنم هر چیزی حتی /start یا /list یا … بهش فرستادم بهم میگفت ادمین گرامی برای سهولت ارتباط با شما و عدم سوء استفاده دیگران و اینا به من اطلاعات تماس خود را ارسال کن من نفرستادم من حدث میزنم یکی به ربات من نفوذ کرده آن را دستکاری کرده به فکر سوء استفاده است حالا من باید چی کار کنم باید ربات را حذف کنم یا …نمیدونم من سه روز تلاش کردم ساختمش آیا میتونم دوباره برشگردنم یا خیر لطفا به من جواب بدید خواهشا سریعتر ممنون

  1. سلام اگر از کدهای آماده استفاده کردید که در خیلی از سایت ها برای دانلود گذاشته شده بله این کدها اکثراً دارای درهای پشتی برای نویسنده اصلی هستند و ممکنه شرایط رو برای هک و سوء استفاده های بعدی هموار کنند.

 16. سلام من چند روزی دو ربات نصب کردم یکی holaa که اسم افرادی که بهت زنگ میزنند رو اگه شماره هم ازشون نداشته باشی اعلام میکنه یکی هم ربات telrchk کی چکت میکنه ایا اینا ممکنه اطلاعات گوشیمو هک کنند یا تو گروههایی که عضو هستم برند. ممنون میشم اگه جواب بدید.

  1. سلام اینکه یک ربات چه اعمالی انجام میدهد باید توسط سازنده شفاف سازی شود. ولی در کل یک ربات فقط دامنه اختیاراتی در داخل خود تلگرام دارد و هر کاری اگر بتواند انجام دهد از حدود اختیارات تلگرام فراتر نیست. مثلاً یک ربات تلگرام نمی تواند خودش دوربین را باز کرده و عکس بگیرد و یا یک فایل را انتخاب و آپلود کند.

  1. سلام ربات های تبچی عموماً توسط سازنده با تصویر یک شخص (اکثراً خانم) در گروه عضو می شوند و متاسفانه نمی توان براحتی متوجه شد که کدام پروفایل مال ربات است. بهترین روش اینه که اعضاء رو بررسی کنید و اگر موردی مشکوک بود بهش پیام بدید و بخواید خودشو معرفی کنه اگر جواب منطقی دریافت نکردید از گروه حذفش کنید.

 17. سلام خداقوت!
  یه سوال خیییلی حیاتی دارم ازتون ممنون میشم راهنمایی کنید.. خواهرم یه سوپر گروه داشت با ممبرای زیاد!! امروز صبح که خواست به گروهش سر بزنه دید که دو تا رباط گروهشو پاک کردن!! آیا امکانش هست که دوباره گروهشو برگردونه؟؟؟

  1. سلام. اینکه گروه برگرده ممکن نیست.
   اما اینکه ربات این کار رو کرده مطمئن نیستم.

 18. ربات يا شخص وارد گروه ميشن و تبليغات خودشونوميكنن ميخاستم بدونم چطورميشه از ورودشون جلوگيري كرد

 19. سلام من به یک روبات شماره تلفن ثابت خانه را دادم برای کد شروع ان ربات و نوشته که ماهانه 10هزار تومان از تلفن ما کم می شود بعد من ان را متوقف و بلاک کردم ایا می تواند هنوزم ان 10 هزار تومان رو کم کند

  1. سلام به صرف گرفتن شماره تلفن یک مکان نمی توان بدون دسترسی به آن برای آن هزینه ایجاد کرد.

 20. باسلام. علامت @ که همراه تعداد پیام های موجود درگروه درکنار بعضی گروه های تلگرامی ظاهرمیشه نشونه چیه؟وچطورمیشه حذفش کرد؟.حتی وقتی وارد گروه میشم پایین فلشی که باهاش پیامارو بالاوپایین میکنیم وجودداره

  1. سلام علامت @ به معنی اینه که یک یا چند نفر شما رو در اون گروه Mention کردند یعنی پیامی فرستادن و در اون به شما اشاره کردندبا دیدن اون پیام اون علامت حذف خواهد شد.

 21. با سلام خسته نباشی خدمت شما
  یک گروه داریم که پر از ربات بد هست هر چه پاکشون میکنم باز میان و تعدادشون هم زیاده
  راهی هست که کل این ربات هارو از گروه پاک کرد ؟
  فهمید چه کسی این ربات ها رو به گروه فرستاده ؟؟
  راهی که دیگه رباتی به گروه نیاد ؟؟؟

  1. سلام باید کارهای زیر را انجام دهید:
   1- از نسخه اصلی تلگرام استفاده کنید
   2- تمام اعضاء را محدود کنید تا کسی نتواند عضو به گروه اضافه کند.
   3- تمامی بات ها را متوقف کنید.

 22. سلام و خسته نباشید
  تو گروه هر ساعت یکی عضو ( بیوگرافیمو بخون )میشه و کلی ربات میار تو گرو که اذیت کننده هست
  راهی هست به هیچ عنوان در گروه ربات عضو نشه و پیام نده

  1. سلام باید کارهای زیر را انجام دهید:
   1- از نسخه اصلی تلگرام استفاده کنید
   2- تمام اعضاء را محدود کنید تا کسی نتواند عضو به گروه اضافه کند.
   3- تمامی بات ها را متوقف کنید.

 23. سلام.
  یک گروه تلگرامی دارم که هر روز تعدادی با اسمهای مثلا ریحانه عسل گلی زیبا ستاره . غیره به گروه اضافه میشه .و این خیلی اعصاب خردکن شده .هر روز هم انها رو حذف میکنم ولی باز هم روز بعد اضافه میشن.گروه رو هم هر روز revoke میکنم ولی تاثیری نداشت.چکار کنم

  1. سلام باید کارهای زیر را انجام دهید:
   1- از نسخه اصلی تلگرام استفاده کنید
   2- تمام اعضاء را محدود کنید تا کسی نتواند عضو به گروه اضافه کند.
   3- تمامی بات ها را متوقف کنید.

   1. سلام وقت بخیر من یک گروه تلگرام دارم و هرروز پیام هایی از ربات داخل گروه فرستاده میشه و لینک گروه های نامربوط رو میگذاره و من هیچ رباتی توی گروهم پیدانکردم این چجوری میشه و من چکار باید انجام بدهم

 24. سلام خسته نباشید
  ببخشید میشه یه کاری کرد که ربات ها رو مسدود کنیم ولی تو بلاک لیست نرن ؟؟
  ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *