آموزش تعیین نام کاربری (Username) در تلگرام

26

تعیین نام کاربری (Username) در تلگرام

آموزش تعیین نام کاربری (Username) در تلگرام

در تلگرام می توان برای حساب خود یک نام کاربری عمومی (public username) تعریف کرد. ربات ها و کانال ها نیز از همین ویژگی برای تعامل با کاربران بهره می برند. هر ربات یا کانال می تواند یک شناسه داشته باشد. شناسه ها در تلگرام با کاراکتر @ شروع می شوند. نام کاربری شناسه هر فرد در تلگرام می باشد. که می توان از آن برای برقراری ارتباط بدون اینکه شماره شخص را داشته باشیم استفاده کنیم. تعیین نام کاربری برای حساب تلگرام اجباری نیست. و در صورت تمایل می توان آن را تعیین کرد. برای همین خیلی ها ممکن است نام کاربری یا همان آی دی (ID) نداشته باشند. با تعیین نام کاربری توسط شما دیگر کاربران خواهند توانست با آن حساب شما را پیدا کنند. و برای شما پیام ارسال کنند. همچنین در جستجوی مخاطبین افراد دیگر نام حساب شما در قسمت نتایج عمومی (global results) جستجو نمایش داده خواهد شد.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که افرادی نام کاربری شما را از طریق جستجو پیدا می کنند می توانند به شما پیام بدهند حتی اگر شماره شما را هم ندانند. اگر با این موضوع راحت نیستید به شما توصیه می کنیم که از تعیین نام کاربری در تلگرام خودداری کنید.

زمانی که برای خود در تلگرام نام کاربری تعیین کردید. می توانید پیوندی (Link) با ساختار telegram.me/YourUsernameHere را به افراد دیگر بدهید. با کلیک بر روی این پیوند در تلفن آن افراد برنامه تلگرام آنها اجرا شده و یک گفتگو (chat) با شما باز می شود. و آنها می توانند برای شما پیام ارسال کنند.

می توانید آدرس ذکر شده را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. یا روی کارت ویزیتتان چاپ کنید. و یا آن را در وب سایت یا ویلاگتان و یا در پروفایل هایتان در شبکه های اجتماعی دیگر مثل فیسبوک، لاین، توییتر و … منتشر کنید تا افراد بتوانند از طریق آن با شما تماس بگیرند.

نکته: به جای عبارت YourUsernameHere باید نام کاربری خود را جایگزین کنید مثلآدرس کانال نوتیف در تلگرام telegram.me/notif

روش تعیین نام کاربری در تلگرام

ابتدا تلگرام را باز کرده و وارد تنظیمات تلکرام شوید:

باز کردن تنظیمات تلگرام
باز کردن تنظیمات تلگرام
در منوی تنظیمات در قسمت info روی گزینه username تپ کنید
در منوی تنظیمات در قسمت info روی گزینه username تپ کنید
تعیین نام کاربری (Username) برای حساب تلگرام
تعیین نام کاربری (Username) برای حساب تلگرام

همانطور که در شکل بالا می بینید باید در کادر مشخص شده یک نام کاربری با حداقل طول 5 حرف (Character) وارد کنید. این نام می تواند شامل حروف a-z و ارقام 0-9 و کرکتر ( _ ) باشد. ممکن است نامی که انتخاب می کنید قبلاً توسط شخص دیگری استفاده شده باشد. و شما نتوانید آن را برای خود تعیین کنید. (شکل سمت راست) در این حالت با پیام «Sorry, this username already taken» به معنای «متاسفیم، این نام کاربری قبلاً گرفته شده است» مواجه خواهید شد. اما اگر نامی که وارد کرده اید قبلاً توسط شخص دیگری استفاده نشده باشد و آزاد باشد با پیام «Username is available» (بجای کلمه Username نامی که شما تعیین کرده اید نمایش داده می شود) به معنای در دسترس بودن آن نام کاربری مواجه خواهید شد (شکل سمت چپ).

خب با تعیین نام کاربری شما صاحب یک نام کاربری (Telegram Username) هستید. و برای به اشتراک گزاری و ارائه آن به دیگر افراد مثل دوستان و … همانطور که در ابتدا گفته شد می توانید از پیوندی مشابه زیر استفاده کنید. البته در محیط تلگرام نیازی به پیوند مذکور نیست. و کافی است نام کاربری خود را با قالب زیر در پیام های خود به دیگران ارسال کنید.

قالب ارسال نام کاربری:

کافی است ابتدا کرکتر @ را تایپ کرده و در ادامه بدون فاصله نام کاربری خود را تایپ کنید. به این شکل «My Telegram ID: @username» که  به جای Username باید نام کاربری خود را وارد کنید.

اشتراک گذاری نام کاربری تان در تلگرام با استفاده از لینک:

tg://resolve?domain=username
telegram.me/username

افراد دیگر با کپی این لینک در محیط تلگرام و یا مروگر با کلیک روی لینک به محیط گفتگو با شما منتقل خواهند شد.

ویرایش نام کاربری در تلگرام

برای ویرایش نام کاربری کافیست مثل تعیین اولیه آن همان مسیر را طی کرده و در کادر تعیین نام کاربری نام کاربری جدیدی که مایل هستید بجای قبلی از آن استفاده کنید را وارد کنید. مثل قبل اگر نام کاربری آزاد باشد. این نام به شما تخصیص داده می شود و اگر آزاد نباشد نمی توانید از آن استفاده کنید. با ویرایش نام کاربری طبیعتاً نام قبلی دیگر برای شما معتبر نیست. و آزاد می شود و ممکن است فرد دیگری آن نام را برای خود انتخاب کند. افراد دیگر با نام قبلی دیگر امکان ارتباط با شما را نخواهند داشت. مگر اینکه نام کاربری جدید شما را داشته باشند.

حذف نام کاربری در تلگرام

برای حذف کافی است وارد تنظیمات شده و مسیر قبل را طی کنید. اما اینبار بجای این که نام کاربری را وارد کنید، نام کاربری قبلی که تعیین کرده اید را پاک کنید. با این کار و تایید آن نام کاربری شما حذف می شود. اما باید در جریان باشید که با حذف نام کاربری تان در تلگرام آن نام آزاد شده و فرد دیگری می تواند آن نام را برای خود تعیین و از آن استفاده کند. و اگر شما قبلاً نام کاربری خود را در جایی منتشر کرده اید و فردی بخواهد با آن با شما تماس بگیرد با فرد دیگری که نام کاربری را بعد از حذف کردن شما برای خود انتخاب کرده است مرتبط خواهد شد. (بصورت اشتباه) پس مطمئن شوید که حذف کردن نام کاربری برای شما و دیگران سوء تفاهم ایجاد نکند.


امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد. با احترام تیم نوتیف.آی.آر

منبع:وب سایت تلگرام

26 thoughts on “آموزش تعیین نام کاربری (Username) در تلگرام

 1. سلام.من در قسمت edit name اسمم رو تایپ کردم و در قسمت last name یه متن نوشتم الان هر کاری میکنم اون متن پاک نمیشه چیکار کنم که پاک بشه؟.ممنون میشم اگه جوابم رو بدین.

  1. سلام
   خب به احتمال 99.99 درصد نام انتخابی شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده است. بهتر است نام انتخابی خودتان را تغییر دهید و دوباره تلاش کنید.

 2. سلام
  سوال 1 اينكه اگه دستم رو voice بخوره و اشتباها يه voice از طرف من براي شخصي ارسال بشه و تيك ارسال رو هم بخوره اما تيك دريافت خورده نشه، ميشه كاري كرد كه پيام به اون شخص نرسه؟
  سوال 2 اگر در قسمت edit name ، اسم و last name فرضي خودمون رو داشته باشيم و به شخصي كه شماره من رو نداشته اشتباها پيامي ارسال بكنيم، در صورتي كه من اسم كاربري هم نداشته باشم، اون شخص چه اطلاعاتي رو از من ميبينه؟ آيا قسمت edit name من براي او قابل مشاهده مي باشد؟
  سوال 3 آیا امکانش هست که همه نتونن عکس پروفایل من رو ببینن؟ منظورم کسانی هست که شماره من رو هم ندارن؟

  ممنون

  1. سلام
   1- روش بلاک کردن ممکن است جوابگو باشد در غیر اینصورت راهی وجود ندارد.
   2- بله بلاخره باید یک نام به وی نمایش داده شود و آن همین نام تعیین شده توسط شما خواهد بود.
   3- بله البته باید افرادی مورد نظر را بلاک کنید.

 3. سلام مجدد
  سوال ديگه اگه شخص x شماره منو نداشته باشه، واز طرف من پيامي به شخص x ارسال بشه، و اگه اسم و فاميل من در edit name رو حالت ١ فرض كنيم، حالا من شخص x رو بلاك ميكنم و مدتي بعد اسم و فاميلم رو در edit name تغيير ميدم كه اونم حالت ٢ فرض ميكنيم، حالا سوال من اينه كه شخص x حالت ١ رو ميبينه يا حالت ٢ رو؟ من فكر ميكنم حالت ١ براش ديده بشه، درسته؟
  ببخشيد اينقدر سوال ميپرسم، ممنون ميشم به اين سوالم هم جداگونه جواب بديد
  خيلي متشكرم

  1. سلام خواهش میکنم
   بنده این مورد رو تست نکردم. ولی فکر کنم با بروزرسانی نام توسط شما این بروزرسانی برای همه گفتگوهای شما نیز اعمال می شود و فرد باید حالت 2 را مشاهده کند نه حالت 1

 4. سلام.خسته نباشین و ممنون از زحماتتون. من یک مشکلی دارم و اونم این هست که وقتی نام کاربری شخص و یا کانالی رو ارسال میکنم تا با کلیک به روی اون نام کاربری به اون کانال یا صفحه چت شخص هدایتد بشم، نمیشه و فقط مینویسه در حال بارگزاری و چیزی نمیاره. مشکل از کجاست!؟؟؟ ممنون.

  1. با یک نسخه یا پلتفرم دیگر هم تست کنید. اینجور مشکلات نیاز به بررسی از نزدیک دارند و دلایل روشنی نمی توان از راه دور برای آنها بیان کرد. ممکن است با حذف و نصب مجدد تلگرام مشکل حل شود.

 5. با سلام و خسته نباشین
  وقتی که آدرس افراد را در telegra.me /xxx وارد میکنم یه سریا شمارشون نشون داده میشه ولی یک سری افراد شمارشون نشون داده نمی شه با این مطمئن هستم شماره من جز ادد لیست آنها هست می خواستم دلیل شو بدونم آیا امکان داره شماره من سیو نباشه یا دلیل دیگه ایی دارد لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. سلام
   اگر شماره فرد را نمی بینید قطعاً به این دلیل است که وی شماره شما را ندارد یا ذخیره نکرده است.

 6. با سلام
  من میخواستم که Username رو تغییر بدم ، یعنی عوض کنم اما هر کاری میکنم نمیشه وهمون @ اولش رو که میزارم این نوشته قرمز میاد :
  Sorry,this username is invalid
  و هر کاری میکنم اصلا نمیشه ، دلیلش چیه !!! چیکار باید بکنم ، ممنون میشم پاسخ سوال منم بدین ! 😳

  1. سلام سعی کنید روی یک پلتفرم دیگه هم تست کنید. مشکلی که بیان کردید خیلی واضح نیست و ایراد ممکنه بدلایل متفاوتی رخ بده.

   1. سلام من نام کاربری خود را به یک شخص دادم که برایم فیلمی ارسال کند،که این کار را انجام داد.من نام کاربری خود را عوض کردم،ولی آن شخص دوباره به من پی ام داده است(فکرکنم پی ام هارو نگه داشته و با اینکه من نام را تغییر میدم بازم مرا پیدا میکند)باید چکار بکنم که دیگر مرا پیدا نکند.لطفا راهنماییم کنید ممنون

  2. سلام موقع نوشتن username نباید اولش علامت @ رو بزارید . خود برنامه پیش فرض اون رو میزاره

 7. با عرض سلام

  یوزر نیمی که من برای کانالم ایجاد کردم شماره تلفنم را در گوشی دیگران نشان میدهد، راه حل چیست که در عین وجود آی دی یوزرنیم در اینفو کانالم، شماره تلفنم را نشان ندهد؟ با تشکر

  1. متوجه سوالتان نشدم. اگر منظورتون اینه که شمارتون رو تو ID به کار بردید خب باید ID رو عوض کنید اما اگر جور دیگه ای هست حتماً شماره رو در متن info کانال وارد کردید اونم قابل ویرایشه

 8. سلام من یه سوپر گروه تلگرام ایجاد کردم الان در حالت privat هست و از لینک گروه پیش فرض استفاده می کنه من میخوام گروهمو به حالت public ببرم یه لینک براش ایجاد کنم ولی لینک گروهو به هر شکلی ایجاد می کنم پیغام Sorry, this username already taken رو می ده در صورتی که شاید بیش از 20 نوع مختلفو امتحان کردم میشه منو راهنمایی کنید؟؟
  ممنونم

  1. سلام. قطعاً اسامی انتخابی شما قبلاً توسط افراد دیگر انتخاب شده. از آنجایی که نام گروه ها، کانال ها، افراد همه از یک ساختار URL در تلگرام بهره می برند امکان استفاده از قبل یک اسم بسیار بالا است.

 9. باسلام…ببخشید من یه فرد را باایدی ادکردم توتلگرام وصفحه چتش بازشد و کلی پیام دادیم به هم .الان صفحه چتش هست ولی وقتی میزنم رو عکس پروفایلش واسم کاربریش میاددیگه آیدیشانشون نمیده .ووقتی که میخام باهمن ایدی روی یه دستگاه ویه شماره تلفن دیگه ادش کنم میگه هیچ اکانتی بااین ایدی وجودنداره.ولی وقتی رو گوشی خودم تو صفحه چتش میرم وبهش پیام میدم پیام تیک میخوره..اماتیک خوانده شدن نخورده.نمیدونم دیگه انلاین شده یانه چون درحالتlast seen recenly هست .شماره هم ندارم ازش بیخبرم …خواهشا کمکم کنیدبگید این چجوریه ؟ آیا میشه فقط ایدی راحذف کرد ؟ الان من میتونم بازم بااون درارتباط باشم؟ یه دنیاممنون میشم جواب بدید

  1. سلام. شخص مورد نظر شما آی دی خود را تغییر داده است و متاسفانه دیگر امکان ارسال پیام به آی دی قدیمی میسر نیست.

 10. سلام.وقت بخیر من یه کانال ساختم چند بار پیاپی ای دیشو عوض کردم به دل بخاه نوشتم ولی الان هرکار میکنم تغییر نمیکنه.حتی ای دی تلگرامم هم تغییر نمیکنه.چیکار کنم؟

  1. سلام در اینجور موارد باید کمی صبر کنید و از پلتفرم دیگری تست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *