فرود ناموفق کاوشگر شیاپارلی بر سطح مریخ

0

شبیه سازی از مرحله روشن شدن پیشران های فرود ارام شیاپارلی;

فرود ناموفق 🛰 کاوشگر شیاپارلی 🛰 بر سطح مریخ

مطلب هفته گذشته ما در اینباره : “آماده شدن کاوشگر شیاپارلی برای فرود بر سطح مریخ در هفته آینده

🇪🇺 به گزارش وب سایت آژانس فضایی اروپا esa، این مرکز پس از قطع ناگهانی ارتباط با فرودگر “شیاپارلی” که برای جستجو و انجام تحقیقات به سیاره سرخ فرستاده شده بود، امروز صبح تایید کرد که این فرودگر از فرآیند فرود 6 دقیقه ای خود جان سالم بدر نبرده است. و به احتمال زیاد گم شده یا از بین رفته است. هرچند هنوز هم در حال جستجوی این فرودگر گمشده هستند.

مدارگرد ردیابی گاز (TGO) که مأموریت اصلی آن، تصویربرداری از سیاره سرخ و بررسی جو آن است با ابزارهای پیشرفته خود منجمله فرودگر شیاپارلی در ماه اکتبر 2016 میلادی و پس از طی مسافت 496 میلیون کیلومتر به سیاره مریخ رسید.

شبیه سازی از رهاسازی فرودگر شیاپارلی از مدارگرد TGO
شبیه سازی از رهاسازی فرودگر شیاپارلی از مدارگرد TGO

فرودگر شیاپارلی برای رسیدن به مریخ در تاریخ 16 اکتبر از مدارگرد ردیابی گاز TGO جدا و در 16 اکتبر وارد اتمسفر مریخ شد؛ اما به نظر می‌رسد که 50 ثانیه قبل از فرود خود در مریخ ارتباط آن با مدارگرد TGO قطع و ناپدید شده است.

تاکنون این سطح‌نشین در تماس برقرار کردن و اعلام وضعیت خودش موفق نبوده است.حالا دانشمندان منتظر رسیدن مدارگرد TGO به بالای سر محل فرود این سطح‌نشین هستند. اینگونه از موفقیت یا عدم موفقیت فرود شیاپارلی می‌توانند اطلاعات کسب کنند. مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا مدارگرد ردیاب گاز TGO اطلاعات کامل خود را در مورد این بخش از ماموریت به ما ارسال کند.

تیم ماموریت اگزومارس در حال حاضر مشغول بارگیری اطلاعاتی هستند که توسط شیاپارلی و قبل از ناپدید شدن آن فرستاده شده است. داده های ضروری که در حین فرآیند فرود شیاپارلی بر سطح سیاره سرخ توسط این فرودگر به دستگاه مادر آن یعنی مدارگرد TGO ارسال شده توسط این مدارگرد به زمین ارسال و دریافت شده  و همکنون دانشمندان esa در مقر این سازمان در دارمشتات آلمان (Darmstadt, Germany) در حال آنالیز این داده ها هستند.

نشانه های اولیه بدست آمده از داده های ضبط شده توسط تلسکوپ رادیویی عظیم GMRT (یک آرایه تلسکوپ علمی واقع در نزدیکی پونا (Pune)، هندوستان) و مدارگرد مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا ESA نشان می دهند که شیاپارلی با موفقیت تا قبل از قطع ارتباط تمام مراحل فرود 6 دقیقه ای خود را در اتمسفر مریخ با موفقیت پشت سر گذاشته است. به عنوان مثال مراحلی همچون ورود به اتمسفر، باز شدن چتر و باز شدن سپر حرارتی همه بدرستی انجام شده اند.

برای بررسی دقیق تر موضوع به اطلاعات کامل تر و باجزئیات بیشتر مدارگرد TGO نیاز است. همکنون احتمال بر این است که عمل باز شدن سپر حرارتی زودتر از موعد مقرر آن رخ داده است. یکی از موارد دیگر که ممکن است رخ داده باشد این است که پیشران های فرود آرام، زودتر از موعد روشن و سپس خاموش شده باشند در حالی که هنوز ارتفاع شیاپارلی در حد ایمن نبوده و بالاتر از حد مجاز بوده است.

شبیه سازی از مرحله روشن شدن پیشران های فرود ارام شیاپارلی
شبیه سازی از مرحله روشن شدن پیشران های فرود ارام شیاپارلی

هرچند برای اظهار نظر دقیق تر نیاز به صبر برای دریافت اطلاعات کامل تر از مریخ و اتمام بررسی ها است. دریافت کامل تصویر ارائه شده توسط این فرودگر ممکن است کمی طول بکشد؛ زیرا تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده زمانبر است. مدارگرد مریخ ناسا نیز در حال تلاش است تا بتواند در چند روز آینده این فرودگر را پیدا کند.

پروژه ExoMars که شامل دو دستگاه مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (ExoMars Trace Gas Orbiter) و فرودگر مریخ موسوم به شیاپارلی (Schiaparelli) یا (EDM) است، یک پروژه مشترک بین سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموس روسیه بوده که هدف آن یافتن نشانه‌هایی از حیات در گذشته، حال و آینده این سیاره سرخ است.

این دومین باری است که سازمان فضایی اروپا esa سعی در فرود یک ماشین برسطح مریخ می کند و دومین باری است که در این مهم شکست می خورد.

منبع: esa.com

www.express.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *