آماده شدن کاوشگر شیاپارلی برای فرود بر سطح مریخ در هفته آینده

0

فرآیند فرود کاوشگر شیاپارلی بر سطح مریخ

کاوشگر شیاپارلی (Schiaparelli EDM lander) در هفته آینده بر سطح سیاره سرخ فرود خواهد آمد.

فرمان فرود کنترل شده بروی سطح سیاره سرخ برای کاوشگر شیاپارلی که بخشی از ماموریت آژانس فضایی اروپا esa به مریخ موسوم به اگزومارس است ارسال شده و این کاوشگر این پیام را در تاریخ 19 اکتبر (28 مهر 1395) دریافت کرده و عملیات فرود را آغاز خواهد کرد. بارگذاری فرامین فرود در فضاپیمای اگزومارس یک نقطه عطف مهم در تدارک کاوشگر شیاپارلی برای فرود روی مریخ بوده است. این فرامین در دو مرحله یکی در سوم اکتبر و دیگری در هفتم اکتبر بارگذاری شدند.

ماموریت اگزومارس (ExoMars) که ماموریتی مشترک بین آژانس فضایی اروپا esa و سازمان فضایی فدرال روسیه Roscosmos است در 14 مارس 2016 آغاز شده و در واقع متشکل از دو فضاپیمای متصل به هم با نامهای مدارگرد گازی تریس (ExoMars Trace Gas Orbiter) و فرودگر شیاپارلی (Schiaparelli EDM lander) به سمت مریخ است.

انتظار می‌رود این دو فضاپیما در روز 16 اکتبر (25 مهر) از هم جدا شوند و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود فرودگر شیاپارلی سه روز بعد روی سطح مریخ خواهد نشست.

اگرچه فرودگر شیاپارلی روی سطح مریخ فرود خواهد آمد اما مدارگرد گازی تریس دور مدار سیاره سرخ خواهد چرخید و به بررسی اتمسفر این سیاره خواهد پرداخت.

به تازگی ویدئوهایی جدیدی منتشر شده که نشان می‌دهد این فرود به چه شکل انجام خواهد شد. در این ویدئوها جزئیات فرامین فرود فضاپیما شرح داده شده که شامل جدا کردن پوسته محافظ فضاپیما، استقرار حسگرهای نزولی فضاپیما، چتر ترمز و رانشگر برای فرود کنترل شده است.

در تصویر زیر نیز فرایند فرود کاوشگر شیاپارلی بر سطح سیاره سرخ نمایش داده شده است.

فرآیند فرود کاوشگر شیاپارلی بر سطح مریخ
فرآیند فرود کاوشگر شیاپارلی بر سطح مریخ

فرودگر شیاپارلی با وزن 600 کیلوگرم قرار است در منطقه ای نزدیک به خط استوای مریخ موسوم به “مریدیانی پلانوم”  فرود آید. برای تضمین اینکه این فرود طبق برنامه باشد، حسگرهای فرودگر روی ارتفاع آن بالای سطح مریخ نظارت خواهند کرد. هنگامیکه که فرودگر به فاصله دو متری بالای سطح مریخ رسید، مدتی ثابت خواهد ماند و پیشرانه را کاهش داده و روی سطح مریخ می افتد.

ماموریت ExoMars با هدف یافتن پاسخی برای این پرسش مهم علمی که “آیا شرایط حیات روی مریخ وجود داشته است؟” طراحی شده است. از این رو کاوشگر شیاپارلی پس از فرود ایمن روی سیاره سرخ به بررسی سرعت وزش باد و مسیر آن در مریخ، میزان رطوبت، سطح فشار، دمای هوا و دیگر مسائل خواهد پرداخت. سپس اندازه گیری های انجام شده توسط آن به مدارگرد تریس ارسال خواهد شد. هدف اصلی این ماموریت هموار کردن مسیر ماموریت دیگری به مریخ است که در سال 2018 انجام خواهد شد.

منبع:

Space.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *