حل مشکل غیر فعال شدن سرویس Apache در Wamp

حل مشکل غیر فعال شدن وب سرور Apache در Wamp

حل مشکل غیر فعال شدن سرویس Apache در Wamp
حل مشکل غیر فعال شدن سرویس Apache در Wamp

برنامه WAMPSERVER یک محیط توسعه وب سازگار با ویندوز (Windows web development environment) است که به شما امکان ساخت نرم افزارهای کاربردی تحت وب مبتنی بر وب سرور آپاچی، سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL و زبان PHP را ارائه می کند و یکی از بهترین نرم افزارهای مورد استفاده توسعه دهندگان وب بر اساس زبان PHP می باشد. ومپ سرور دو سرویس اصلی را بر روی سیستم نصب و اجرا می کند. 1- سرویس وب سرور آپاچی 2- سرویس سیستم پایگاه داده MySQL و برای نمایش وضعیت این سیستم ها از یک مکانیزم جالب و ساده استفاده می کند بطوری که برای هر وضعیت آیکون ومپ سرور در قسمت اعلانات ویندوز (Notification) به یک رنگ خاص نمایش داده می شود که عبارتند از:

سه رنگ قرمز، تارنجی و سبز آیکون ومپ سرور در وضعیت های مختلف
سه رنگ قرمز، تارنجی و سبز آیکون ومپ سرور در وضعیت های مختلف
 • رنگ سبز: هر دو سرویس Apache و MySQL در حال اجرا هستند.
 • رنگ نارنجی: یکی از سرویس های Apache و MySQL در حال اجرا و دیگری غیرفعال است.
 • رنگ قرمز: هر دو سرویس Apache و MySQL غیر فعال هستند و مشکلی در اجرای آنها وجود دارد.

در هنگام اجرای ومپ سرور ابتدا رنگ آیکون آن قرمز بوده و بعد نارنجی شده و در آخر هم با اجرای هر دو سرویس آن سبز رنگ می شود. اگر شما هم از این نرم افزار استفاد می کنید ممکن است با مشکل غیر فعال شدن سرویس های آن بویژه سرویس وب سرور Apache مواجه شوید. یکی از مهمترین دلایل از کار افتادن سرویس ها و اجرا نشدن آنها اشغال شدن درگاه (Port) مورد نیاز آنها بوسیله یک نرم افزار دیگر است، تمامی وب سرورها بصورت پیش فرض جوری تنظیم شده اند که برای اجرای سرویس های خود از پورت 80 استفاده کنند. آپاچی هم از این قاعده مستثنی نیست. حال اگر این پورت توسط برنامه ای دیگر اشغال شود Apache امکان اجرای خود را پیدا نخواهد کرد و رنگ ومپ سرور در چنین حالتی نارنجی باقی می ماند و سبز نمی شود.

راه حل اول: آزاد کردن پورت 80

از مهمترین برنامه هایی که باعث اشغال پورت 80 می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سرویس SQL Server Reporting Services
 2. سرویس Web Deployment Agent Service
 3. سرویس World Wide Web Publishing Service مربوط به وب سرور IIS
 4. نرم افزار گفتگوی اینترنتی  اسکایپ (Skype)
نمایی از کنسول Services در ویندوز و سرویس Web Deployment
نمایی از کنسول Services در ویندوز و سرویس Web Deployment

برای آزاد کردن پورت 80 باید سرویس های مرتبط با موارد ذکر شده متوقف شوند و حالت اجرای آنها به حالت دستی Manual تغییر کند تا از اجرای خودکار آنها در زمان روشن شدن سیستم جلوگیری به عمل آید. بدین منظور باید کنسول سرویس های ویندوز را باز کنید، برای این کار می توانید از روش های زیر اقدام کنید:

Control Panel → System and Security → Administrative Tools → Services
Run → Services

بعد از باز شدن کنسول Services کافی است عملیات زیر را انجام دهید:

 1. سرویس ها را پیدا کرده و بر روی هر کدام دوبار کلیک کنید تا کادر تنظیمات (Properties) آنها نمایش داده شود
 2. در کادر تنظیمات در زبانه general که زبانه (تب) اول می باشد به دنبال گزینه Startup Type بگردید. گزینه Startup Type خود دارای 4 گزینه زیر است که باید در اینجا گزینه دستی (manual) را انتخاب کنید.
  1. Automatic: این گزینه باعث می شود تا سرویس در هنگام راه اندازی سیستم و بارگذاری سیستم عامل (بوت شدن) راه اندازی و اجرا شود.
  2. Automatic Delayed start: در این حالت سرویس پس اتمام عملیات راه اندازی سیستم و بارگذاری سیستم عامل (با تاخیر) راه اندازی می شود. از این گزینه بیشتر در مواقعی استفاده می شود که کاربر بخواهد از هرگونه تداخل در استفاده از منابع سخت افزاری و نرم افزاری بین سرویس ها و برنامه ها جلوگیری کند و یا بخواهد فرآیند راه اندازی اولیه سیستم را سرعت ببخشد.
  3. Manual: انتخاب این گزینه باعث می شود تا سرویس در هنگام بوت شدن سیستم (راه اندازی اولیه) و بارگذاری سیستم عامل اجرا نگردد ولی امکان این که بعداً توسط یک سرویس یا برنامه دیگر فراخوانی و اجرا شود میسر است.
  4. Disable: این گزینه اگر انتخاب شود نه تنها سرویس در هنگام راه اندازی سیستم و بارگذاری سیستم عامل (لود شدن) اجرا نمیشود بلکه حتی در بعد از این زمان هم امکان فراخوانی آن توسط سرویس ها یا برنامه های دیگر نیز میسر نخواهد بود و سرویس بطور کلی غیر فعال می گردد.
 3. پس از انتخاب گزینه Manual برای Startup Type تنظیمات را ذخیره کنید.
 4. برای این که تنظیمات اعمال گردد می توانید سیستم را راه اندازی (ریستارت) کنید. ویا خود بصورت دستی از همان کار تنظیمات سرویس و یا با راست کلیک بروی نام سرویس گزینه Stop را برای توقف سرویس های مذکور انجام دهید تا پورت 80 آزاد شده و سرویس Apache بتواند آن را در اختیار بگیرد.

راه حل دوم: تنظیم اجرای آپاچی بر روی پورتی غیر از پورت 80

آپاچی در هنگام راه اندازی تمامی تنظیمات مورد نیاز برای اجرا شدن را از فایل تنظیمات خود با نام httpd.conf که در مسیری مثل مسیر زیر (با فرض اینکه ومپ سرور در درایو C نصب شده باشد) ذخیره شده است می خواند و به کار می بندد:

C:\wamp\bin\apache\apache2.4.9\conf\httpd.conf

درهر صورت فایل httpd.conf در درون پوشه conf در مسیر ریشه پوشه آپاچی واقع شده است. دراین فایل دایرکتیوهایی (directives) بصورت متنی ذخیره شده اند که شرایط اجرا و تنظیمات را برای آپاچی مشخص می کنند.

یکی از دایرکتیوهای مهم که پورت دریافت درخواست های http را برای آپاچی مشخص می کند و آپاچی به پورت مشخص شده در آن برای دریافت درخواست های Http گوش می دهد، دایرکتیو Listen (به معنای گوش دادن) می باشد. اگر فایل httpd.conf را باز کنید و کمی درون آن جستجو کنید حتماً دایرکتیو Listen را پیدا خواهید کرد و به خطوطی شبیه زیر بر خواهید خورد:

# Listen: Allows you to bind Apache to specific IP addresses and/or
# ports, instead of the default. See also the <VirtualHost>
# directive.
#
# Change this to Listen on specific IP addresses as shown below to 
# prevent Apache from glomming onto all bound IP addresses.
#
#Listen 12.34.56.78:80
Listen 0.0.0.0:80
Listen [::0]:80

در کد بالا خطوطی که با شارپ (#) شروع می شوند توضیح (Comment) بوده و توسط آپاچی در نظر گرفته نمی شوند. همانطور که مشاهده می کنید پورت پیش فرض 80 است و برای تغییر آن می توانید بجای 80 مثلاً 81 را جایگزین کنید. به مثال زیر دقت کنید:

# Listen: Allows you to bind Apache to specific IP addresses and/or
# ports, instead of the default. See also the <VirtualHost>
# directive.
#
# Change this to Listen on specific IP addresses as shown below to 
# prevent Apache from glomming onto all bound IP addresses.
#
#Listen 12.34.56.78:80
Listen 0.0.0.0:81
Listen [::0]:81

برای اعمال تغییرات باید سرویس آپاچی را راه اندازی مجدد (Reset) کنید. البته ناگفته نماند که با تغییر پورت پیش فرض دیگر نمی توانید با آدرس Localhost و یا آی پی 127.0.0.1 به صفحه اصلی ومپ سرور بروید و برای باز شدن آن باید در انتهای آدرسهای ذکر شده کاراکتر (:) و بعد آن شماره پورت جدید را وارد کنید تا صفحه اصلی ومپ باز شود. مثال:

localhost -> localhost:81
127.0.0.1 -> 127.0.0.1:81

موفق باشید.

 

44 thoughts on “حل مشکل غیر فعال شدن سرویس Apache در Wamp

 1. این راه حل موقتی هستش ، فقط تا زمانی که سیستم روشن باشه این روش کاربرد دارد، کافیه سیستم خاموش بشود ، این مشکل دوباره برمیگرده

  1. خیر
   اگر نوع Startup type سرویس های مذکور را به حالت Manual یا Disable بگذارید در راه اندازی مجدد هم این تنظیمات باقی می ماند. حالا در راه اندازی بعدی چون این سرویس ها بطور خودکار اجرا نخواهند شد سرویس آپاچی اگر در حالت اجرای خودکار Automatic باشد زودتر از این سرویس ها اجرا شده و پورت 80 را در اختیار می گیرد و اگر بعد از اجرای آپاچی این سرویس ها اجرا شوند چون پورت 80 توسط آپاچی رزرو شده دیگر امکان بازپس گیری این پرت را ندارند مگر این که به نحوی بتوانند سرویس آپاچی را متوقف کنند که تا جایی که من اطلاع دارم چنین امکانی بصورت خودکار برای این سرویس ها که بتوانند سرویس دیگری را متوقف کنند بخصوص سرویس های مستقل از آنها وجود ندارد.

 2. سلام دوستان من بعد از نصب این برنامه ایکن برنامه سبز میشه و مشکلی نداره اما به محض اضافه کردن یه الایز اپاچی ایکن برنامه زرد میشه و اصلا دیگه سبز نمیشه ممنون میشم بگید مشکلم رو چجوری حل کنم .(در ضمن پورت توسط برنامه دیگه اشغال نیست)

  1. سلام
   دوست عزیز مشکل از تنظیمات Alias ایجاد شده می باشد باید آنها را بررسی کنید تا مشکل پیدا شود و آن را حل کنید. یک خطای نوشتاری یا دستوری ممکن است باعث این مشکل شود. وارد پوشه Alias شده و فایل هم نام با Alias مدنظرتان را پیدا کنید و آن را باز و بررسی کنید.

 3. سلام.واقعا عاااااااااااااااالی بود.من از همون روش اول که تو ضیح دادین استفاده کردم و جواب داد.روش دوم خیلی از سایت های دیگه گفته بودن اما باز هم مشکلم حل نشده بود.نمیدونم مشکل از کجا بود که جواب نمیداد.
  به هر حال خیلی ممنون ازمطالب مفیدتون

 4. سلام من وقتی می خوام توقسمت servics برم قسمت اپدیت ویندوز رو فعال یا غیر فعال کنم ممکن نیست به صورت خاکستری وهیچ کاریش نمیشه کرد میشه منو راهنمایی کنید

  1. سلام برخی سرویس ها توسط خود سیستم عامل محافظت شده هستند و نمی توانید آنها را تغییر دهید.

 5. سلام من تو قسمت سرویس رفتم و چون دفعه اولم بود یک سری چیزای دیگه رو فک کنم غیر فعال کردم و سرانجام درست شد ولی نمی دونم به جز اون قسمت دیگه چه قسمت هایی رو دسکاری کردم راهی هست که بتونم تمام تنظیمات به حالت اولیه برگردونم احساس میکنم که کار اشتباهی انجام داده باشم

  1. سلام
   اگر System Restore در سیستم شما فعال است بله می توان به تاریخ قبل از دستکاری سیستم را برگرداند.

 6. سلام من در اپاچی یه alias ساختم ولی دستکاری شد و پاکش کردم.بعد از اون.cache-socache-module در اپاچی ارور میده .میشه کمکم کنید

  1. سلام
   آلیاس را چطور پاک کردید، از منوی ومپ یا از طریق حذف فایل آن از پوشه Alias؟ اگر فایل را حذف کرده اید راه اشتباه را رفته اید و گزینه آلیاس هنوز در منوی آپاچی موجود است.
   برای درک بهتر مشکل باید پیام خطا را هم ارسال می کردید.

 7. سلام خسته نباشید
  من اولxampp را نصب کردو اما به دلیل اینکه ویندوزم 64بیتی بود xampp درست کار نمی کرد به همین دلیل wamp نصب کردم که فعال میشه و چراغ اون هم سبز هست.
  اما میخوام شبکه اجتماعی متن باز elgg را نصب کنم اما در مراحل اولیه نصب با ارور زیر مواجه میشم،لطفا کمکم کنید
  Internal Server Error
  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

  1. سلام مشکل شما نیاز به بررسی از نزدیک دارد و از راه دور بدون بازدید نمی توان اظهار نظر درستی کرد.

 8. سلام خسته نباشید سرویس هایی که اینجا مطرح کردینو من Manualکردم ولی بازم ارور میده برای نصب apacheمیشه سرویس های دیگه ای که با پورت 80 دارن وبگین که من اون سرویس هارو هم Manual کنم

  1. سلام. سرویس های یاد شده خللی در نصب آپاچی ایجاد نمی کنند و فقط اگر خودشان پورت 80 را اشغال کرده باشند جلوی اجرای آپاچی را برروی پورت 80 می گیرند.

 9. سلام .ممنون
  برای من هیچ کدوم از دو راه جواب نداد
  متاسفانه نمیدونم باید چه کار کنم ..

  1. آیا تست کردید که پورت 80 باز است یا نه؟
   شاید هم سرویس MySQL اجرا نشده.

   1. مال من پورت 80 بازه . مشکلم اینه که mysql اجرا نمیشه . شما میدونید باید چکار کنم ؟

    1. سلام بررسی کنید که سرویس MySQL بدرستی نصب شده باشه. برای فهم دقیق مشکل باید سیستم رو از نزدیک دید و اینطور (از راه دور) نمیشه اظهار نظر صریحی کرد.

 10. سلام خسته نباشید ومپ سرور من سبز هست و هیچ مشکلی نداره برنامه هام هم کاملا درسته ولی اصلا اجرا نمیده و مرورگرم مثل وقتایی میشه که اینترنت وصل نیست ارور میده در ضمن نمی دونم چقدر مرتبتن اینا باهم ولی خوبه بگم که اینترنتم یه مدته وصل نمیشه و روی کارت شبکه و وای فایم ضربدر قرمز هست

  1. سلام به احتمال زیاد مشکل از کارت شبکه یا درایورها ست. در کل اگر IP: 127.0.0.1 را ping بکنید و reply نگیرید مشکل از کارت شبکه است. اول این موضوع رو بررسی کنید

 11. سلام دوست عزیز. من ویندوز 10 دارم متاسفانه وقتی ومپ رو نصب کردم اول ارور همون dll ها رو داد که درستش کردم ولی بعد از درست شدن این ارور یه ارور دیگه اومد 0xc00007b که برنامه باز میشه رنگش هم نارنجی میشه ولی سرویس های اپاچی غیر فعاله و سرویس ها رو که نصب میکنم دوباره ارور میاد و نمیزاره نصبشون کنم. لطفا اگه میدونید راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام. باید بسته Microsoft Visual C++ run time libraries رو نصب کنید. یعنی باز هم یکی از Microsoft Visual C++ Redistributable ها رو نصب نکردید.
   از این لینک برای دانلود و نصب استفاده کنید.

  1. سلام باید مشکلتان را بصورت واضح تر بیان کنید. اینکه چه اروری مشاهده می کنید و …
   مطمئن شوید که همه نرم افزار های پیش نیاز آپاچی و ومپ سرور رو نصب کرده باشید.

 12. سلام ببخشید ویندوز من 10 هستش و من سرویس ها ی مذکور رو در اون پیدا نکردم و راه دوم رو رفتم و ومپ ب درستی کار کرد ولی برنامه های جانبی مثل mysql workbench ک با پورت3306 کار میکنن با ارور مواجه شد .مشکل از کجا میتونه باشه؟ممنون

  1. سلام با امکان تست Port 80 می تونید بفهمید چه برنامه ای پورت 80 رو اشغال کرده. همچنین میشه از دستور netstat با سوئیچ O هم می تونید شناسه پردازشی که پورت 80 رو اشغال کرده پیدا کنید و بعد در Task Manager ببینید که PID داده شده مطابق با چه Process ای هست و اونو Terminate کنید و یا سرویس های مرتبط با اون رو پیدا و متوقف کنید.

   برای مشکل mysql workbench هم ایراد از جای دیگه ای هست و چون متن دقیق خطا رو بیان نکردید نمیشه اظهار نظر درستی کرد.

 13. سلام دوست عزیز این راه حل هامو رفتم بازکم فقط صحفه سفید میاره.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام ممکن است فایل index.php موجود در پوشه www خراب شده باشد. لطفاً این فایل رو بررسی و اگر پاک شده یا محتوای آن پاک شده آن را با فایل سالم جایگزین کنید. اگر برایتان سخت است بهتر است یکبار Wamp را حذف و مجدداً نصب کنید.

 14. سلام، ببخشید من از راه دوم رفتم ولی جواب نداد، درمورد تغییر اتوماتیک به منیوال هم، یعنی باید همه سرویس هایی که اتوماتیک هستن رو تغییر بدم؟
  این طوری سیستم به مشکل بر نمی خوره؟

  1. سلام راه دوم زمانی جواب می دهد که یک پورت آزاد را تخصیص دهید اگر پورتی که تخصیص می دهید آزاد نباشد باز هم مشکل حل نشده و آپاچی اجرا نمی شود. اگر پورت ازاد است ولی باز هم مشکل حل نشد شاید یکی از پیش نیازها را نصب نکردید برای توضیحات بیشتر مطلب «وب سرور آپاچی: بخش دوم نصب آپاچی» را مطالعه کنید.
   در مورد سرویس ها هم خیر فقط باید سرویس هایی که پورت 80 را اشغال می کنند را از حالت اتوماتیک خارج کنید.

 15. سلام واس من نارنجی میمونه سبز نمیشه پرت ۸۰ اشغال نیست .باید چ کنم؟؟

  1. سلام در نسخه 3.1 به بالا بدلیل این که یک DBMS دیگه با نام MariaDB هم به مجموعه اضافه شده که تعداد سرویس های ومپ رو به 3 می رسونه حالا اگر از این 3 تا حتی یکی هم اجرا نشه رنگ آیکون wamp در قسمت notifications به رنگ نارنجی در می یاد که باید بررسی کنید و ببینید کدام سرویس اجرا نشده. برای این کار هم روی آیکون چپ کلیک کرده و وارد گزینه هر سرویس شده و ببینید گزینه Stop فعاله یا نه اگر گزینه Stop فعال باشه به معنی اینه که اون سرویس الان فعاله و اگر Stop فعال نبود و بجاش Start فعال بود یعنی سرویس اجرا نشده. در ضمن با نصب صحیح به احتمال بالا مشکلتون حل میشه و باید پیش نیاز ها رو هم حتماً نصب کنید

 16. وای خدا خیرتون بده واقعا ساعت 5 و نیم صبح فردا کلاس دارم و ومپم باید اوکی میبود
  خدایی دمتون گرم سرفراز باشید ان شا لله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *