راکت Falcon 9 انقلابی بزرگ در صنعت فضایی

0

فالکون 9 بر عرشه شناور مخصوص فرود بر روی آبهای اقیانوس اطلس آرام می گیرد.

راکت Falcon 9 انقلابی بزرگ در صنعت فضایی

🚀 راکت Falcon 9 شرکت SpaceX در جدیدترین ماموریت خود با نام CRS-۸ در ساعت ۴.۴۳ دقیقه بعداز ظهر روز 20 فروردین 1395 (8 آپریل 2016) توانست برای نخستین بار عملیات فرود بر یک سطح شناور دریایی در اقیانوس اطلس را با موفقیت انجام دهد.

شرکت اسپیس‌ایکس راکت Falcon 9 خود را از پایگاه هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا (SLC-40, Cape Canaveral, Florida) درحالی به فضا فرستاد که کپسول باری دراگون حاوی تجهیزات مورد نیاز ایستگاه فضایی بین‌المللی را حمل می‌کرد. این کپسول حامل ۳۱۷۵ کیلوگرم آذوقه و تدارکات و ابزارآلات علمی برای این ماموریت شامل ماژول BEAM شرکت بیگلو ایروسپیس بود.

این اتفاق را می‌توان انقلابی بزرگ در صنعت فضایی دانست که می‌تواند شروع عصری تازه در ارسال راکت و ماهواره‌‌بر به فضا باشد. ایلان ماسک رئیس این شرکت فضایی خصوصی در کنفرانسی خبری که پس از پرتاب شدن فالکون ۹ برگزار شد درباره پرتاب و فرود آن روی دریا اظهارنظر کرد، هدفی که اسپیس‌ایکس بارها برای اجرای آن تلاش کرده‌ بود. به گفته ماسک تفاوت این فرود با فرود‌های دیگر این است که راکت به جای ایجاد یک حفره روی سطح شناور، به آرامی روی آن فرود آمده‌ است.

فرود آوردن راکت روی آب فواید بیشتری نسبت به فرود روی خشکی در پی خواهد‌ داشت و باعث بسط یافتن فعالیت‌های انسانی و نفوذ بیشتر بشر در فضا خواهد شد.

شرکت‌های SpaceX و Blue Origin مدتی‌ است برای موفقیت در فرود آوردن راکت‌ها تلاش می کنند. اکنون موفقیت اسپیس‌ایکس در فرود روی دریا می‌تواند به افزایش احتمال استفاده مجدد از راکت‌های گران‌قیمت برای ماموریت‌های آینده شود و از میزان هدر رفتن پول و زمان شرکت بکاهد.

به گفته ماسک مدیرعامل و بنیانگذار اسپیس ایکس، امکان استفاده مجدد بسیار اهمیت دارد اما افزایش بازده این شیوه به چندین سال زمان نیاز خواهد‌ داشت. وی امیدوار است در آینده این پرتاب‌ها به پدیده‌ای رایج و دائمی تبدیل شوند. به گفته وی، موشک های قابل‌ استفاده مجدد قابلیت این را دارند که هزینه پروازهای فضایی را تا ۱۰۰ برابر کاهش دهند.

این هشتمین ماموریت ارسال محموله اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بود که در آن اسپیس ایکس موفق به فرود موشک فالکون ۹ بر روی عرشه یک کشتی رباتیک که در اقیانوس اطلس در سواحل فلوریدا مستقر شده بود کرد. لازم به ذکر است که این فرود اولین فرود موفقی بود که شرکت اسپیس ایکس توانست پس از چهار بار شکست آن را به سرانجام برساند.

ویدیوها و تصاویر محرک زیادی از این اتفاق منتشر شده‌اند و حال شرکت SpaceX تصاویر باکیفیتی از این اتفاق بزرگ منتشر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *