1402/01/04

نوتیف

دنیایی رو به دانش و آگاهی

فعال سازی اعتبارسنجی دو مرحله ای (Two-Step Verification) در تلگرام برای امنیت بیشتر

1 min read

اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام

مکانیزم ورود دو مرحله ای (Two-Step Verification) به حساب کاربری در نرم افزار پیام رسان تلگرام برای امنیت بیشتر

یکی از امکانات جالب و مهمی که اخیراً به تلگرام اضافه شده است امکان ورود به حساب بصورت اعتبارسنجی دو مرحله ای یا Two-Step Verification می باشد. این امکان به شما اجازه می دهد برای حساب تلگرام خود یک رمز عبور تعیین کنید. این رمز عبور در هنگام ورود به حساب در دستگاههای جدید بعلاوه کد اعتبارسنجی که برای شما بوسیله پیامک ارسال می شود مورد نیاز خواهد بود.

قبل از فعال سازی اعتبارسنجی دو مرحله ای دقت داشته باشید که اگر این رمزعبور را فراموش کنید دیگر قادر نخواهید بود از دستگاههای جدید وارد حساب خود شوید. بنابراین توصیه می کنیم حتماً یک ایمیل (رایانامه) بازیابی (recovery e-mail) یا یک راهنمای اشاره به رمزعبور (Password hint) برای مواقعی که رمزعبور یادتان رفته تعیین کنید.

روش فعال سازی اعتبارسنجی دو مرحله ای در تلگرام اندروید:

اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در اندروید

روش فعال سازی اعتبارسنجی دو مرحله ای در تلگرام iOS:

اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS
اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS
اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS
اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS
اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS
اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS

مراحل قدم به قدم فعال سازی ویژگی اعتبارسنجی دو مرحله ای نرم افزار پیام رسان تلگرام در iOS و اندروید:

 1. وارد منوی تنظیمات (Setting) تلگرام شوید.
 2. وارد قسمت حریم خصوصی و امنیت (Privacy and security) شوید.
 3. در قسمت امنیت (Security) گزینه Two-Step Verification را انتخاب کنید.
 4. در این قسمت اگر از قبل این امکان فعال نشده باشد با گزینه Set Additional Password مواجه خواهید شد.
  1. با انتخاب گزینه Set Additional Password در صفحه بعد باید یک رمزعبور برای خود انتخاب کنید. پیشنهاد می کنم قبل از این کار نوشته قبلی نوتیف در مورد رمزهای عبور را مطالعه کنید.
  2. در صفحه بعد باید یک عبارت اشاره برای رمز عبور که با دیدن آن رمزعبور یادتان بیاید مشخص کنید این ویژگی برای زمانهایی کاربرد دارد که شما رمزعبور خود را فراموش کرده اید. باید در انتخاب این عبارت دقت کافی را داشته باشید و کلمه یا کلماتی را انتخاب کنید که با دیدن آنها به یاد رمزعبورتان بیوفتید. مثلاً اگر رمز عبور خود را عبارت “RedFlower” انتخاب کرده اید برای راهنمایی از عبارت “گل انار” استفاده کنید.
  3. در قسمت بعد باید یک آدرس ایمیل یا همان رایانامه را جعت بازیابی رمز عبور تعیین کنید که می توانید از آن صرف نظر (Skip) کنید که من این کار را پیشنهاد نمی کنم حتماً یک آدرس ایمیل معتبر را برای مواقعی که رمز عبور یادتان رفته مشخص کنید تا بتوانید رمزعبور خود را بازیابی کنید. همانظور که در ابتدای متن هم گفته شد اگر رمز خود را فاموش کنید دیگر امکان ورود به حسابتان در دستگاه های جدید از هیچ راهی میسر نخواهد بود.
 5. در صفحه Two-Step Verification اگر این ویژگی از قبل فعال شده باشد گزینه های زیر مشاهده می شوند:
  1. Change Password: برای تعیین یا تغییر رمزعبور
  2. Turn Password off: برای غیرفعال کردن ویژگی اعتبارسنجی دومرحله ای
  3. Set Recovery Email: برای تعیین یک رایانامه (ایمیل) به عنوان ایمیل بازیابی و پشتیبان

موفق باشید.

25 thoughts on “فعال سازی اعتبارسنجی دو مرحله ای (Two-Step Verification) در تلگرام برای امنیت بیشتر

 1. سلام.من این قسمت رو فعال کردم ولی آدرس ایمیل ندادم الان یادم نمیاد ک پسورد چی بود باید چ کنم لطفا بهم میل بزنید

  1. متاسفانه کاری نمی توانید بکنید. همانطور که در تصویر بالا در مرحله 6 گفته شده اگر رمز یادتان برود و ایمیل ریکاوری تنظیم نکرده باشید هیچ راه برگشتی وجود نخواهد داشت.
   حرف دوست عزیزی هم که گفتن با حذف تلگرام و نصب مجدد مشکل رفع می شود صحیح نیست. حتی با نصب مجدد هم باز رمز عبور از شما پرسیده خواهد شد.
   حتی اگر بخواهید حساب خود را پاک کنید و بعد دوباره بسازید باز هم نمی شود چون هنگام حذف حساب باز هم رمز عبور پرسیده می شود و تا رمز را وارد نکنید نمی توانید اکانت تلگرام خود را پاک کنید.

 2. سلام.
  من اینو فعال کردم الان نه جیمیلم یادم.میاد نه پسووردی ک برا تلگرام گذاشتم چیکار کنم؟

 3. سلام خسته نباشید من آدرس ایمیل میدم ولی تو ایمیلم چیزی نیس که بزنم رو لینکش

 4. سلام وقتی گزینه ی Towo-Step Verification زدم تو قسمت پسورد یه کد نوشته که هر کاری میکنم پاک نمیشه و کلیک هم میکنم وارد قسمت بعد نمیشه البته کدو قبلا خودم داده بودم ولی الآن خیلی واضح نوشته و پاکم نمیشه این یعنی من هک شدم؟؟

  1. خیر اشتباه از خودتان بوده که در قسمت hint که باید یک سرنخ برای به یاد آوردن رمز وارد کنید به اشتباه خود رمز عبور را وارد کرده اید.

   1. نه این حرفتون صحیح نیست نمیذاره هینت و پسورد یکی باشه تو تلگرام

    1. در نسخه های جدید، تلگرام اگر رمز و Hint یکی باشد اجازه ثبت را نمی دهد در نسخه های قدیمی این موضوع وجود نداشت. ایرادهای هر برنامه در بروزرسانی ها گرفته می شود.

 5. با سلام خسته نباشید من واسه گوشی خودم تمام مراحل و رفتم و چندماهی میشه که هیچ مشکلی نداشتم ولی برای دوستم که انجام دادم وقتی آدرس ایمیل را وارد میکنم هیچ عملی انجام نمیده!! حتی آدرس جیمیل هم میزنم به مرحله بعد نمیره دلیلش چیه؟ممنون میشم

  1. سلام اینگونه مشکلات نیاز به بررسی از نزدیک دارد. بهتر است روی دستگاه های دیگری هم تست کنید مثلاً در ویندوز یا گوشی دیگری

 6. سلام من مرحله به مرحله پیش رفتم برام ایمیلی ارسال نشده
  کل قسمت ایمیل رو هم چک کردم چیزی ارسال نده

  1. سلام پس از مدت زمان مشخصی اگر در ایمیل ورود دو مرحله ای را تایید نکنید کلیه تنظیمات توسط خود تلگرام لغو می شود. بعد از آن می توانید مجدداً تلاش کنید.

 7. سلام يه سوال داشتم من سيم كارتمو تو يه گوشي ديگه گذاشتم تا از تلگرامم تو اون گوشي استفاده كنم و دوباره به گوشي قبليم بازگردوندم ولي الان هر كي تو تلگرام من پيام عضويتش مياد تو گوشيه دوم هم پيام عضويتش مياد در صورتي كه تو ليست دفتر تلفن گوشيه دوم نيستن اگه ميشه راهنمايي بفرماييد

  1. با بازکردن حساب تلگرام در هر گوشی ای تمام مخاطبین اون گوشی به عنوان مخاطبین تلگرامی وارد حسابتون میشند و اگر فردی تا الان عضو نبوده و عضو بشه پیام عضویتش طبیعتاً برای همه افرادی که شماره وی رو در مخاطبین تلگرام ذخیره شده ارسال میشه

 8. سلام تو نشست های فعال گاهی به جای مخفف ایرانIRکلمه ی مخفف دیگری مثلROمیاد دلیلش چیه؟حسابم هک شده آیا؟

 9. سلام. من یک خط هماره اول تازه خریدم. میام ثبت نام کنم تو تلگرام یک اس ام اسی میاد. عدد رو میزنم میره مرحله بعد میگه کد مرحله دوم بده. من اصلا تعیین نکردم هنوز. این چی میگه الان؟ یا میگه یکیالان تعیین کنم؟ نمیفهمم چی میگه. هرجی هم میزنم نمیره مرحله بعدش

  1. سلام ممکنه شما شماره رو خریده باشید که تازه توسط همراه اول آزاد شده و قبلاً استفاده کننده داشته و چون یک مدت از سیم استفاده نکرده اپراتور خط رو مصادره و فروش مجدد کرده. از این رو صاحب قبلی ممکنه بر روی حساب مربوط به این شماره رمز ورود گذاشته باشه

 10. سلام.خسته نباشید
  در آیفون وقتی وارد گزینه two step میشم اصلا گزینه set add… نداره و فقط زده پسورد و هرچی میزنم قبول نمیکنه در صورتیکه قبلا وارد این گزینه نشده بودم و پسوردی انتخاب نکرده بودم

  1. سلام قطعاً قبلاً این گزینه تنظیم شده. حالا اینکه شما اینکار را نکردید ممکن است فرد دیگری این گزینه را برای شما فعال کرده باشد.

 11. سلام
  ببخشید من برای امن کردن تلگرامم 2step رو فعال کردم و ایمیل هم فعاله‌
  میخام بپرسم ک اگه کسی بخاد وارد اکانت من بشه و رمز رو نداشته باشه
  اگ reset account رو بزنه، اکانتم دلیت میشه؟؟؟
  یعنی بدونه داشتنه رمز میتونه اکانتمو دیل بزنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *