شما اینجایید
خانه > امنیت > بدترین رمزهای عبور رایج کاربران اینترنت در سال ۲۰۱۴

بدترین رمزهای عبور رایج کاربران اینترنت در سال ۲۰۱۴

گرداب رمزهای عبور ساده

سرجای خود بشینید، لازم است که حتماً با هم صحبت کنیم. به نظر می رسد برخی از نکات مهم در مورد امنیت کامپیوتر و امنیت فضای سایبری توسط بخش کثیری از کاربران اینترنت مورد توجه صحیح قرار نگرفته است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که رمزهای عبورتان چیزی شبیه “۹$RxkU#55zx!%winning1,” است می توانید با خیال راحت از مطالعه ادامه این مطلب صرف نظر کنید اما اگر رمزهای عبور تان چیزی شبیه عبارت های “۱۲۳۴۵۶”، “qwerty” و … است بهتر است این مطلب را با دقت خوانده و روش انتخاب رمز عبورتان را عوض کنید.

بر اساس آمار و ارقامی که شرکت اسپلش دیتا (SplashData) یکی از شرکت های فعال در عرصه نرم افزارهای مدیریت رمزعبور که مقر اصلی آن در لوس گتوس (Los Gatos) ایالت کالیفرنیای آمریکا واقع است در گزارش سالیانه خود در سال ۲۰۱۴ ارائه کرده است لیست ۲۵ عبارت زیر به عنوان پر استفاده ترین رمزهای عبور معرفی شده اند که مرور آن باعث حیرت می شود. این لیست به شرح زیر است:

ردهرمز عبورتغییرات نسبت به سال ۲۰۱۳
۱۱۲۳۴۵۶بدون تغییر
۲passwordبدون تغییر
۳۱۲۳۴۵۱۷ پله صعود
۴۱۲۳۴۵۶۷۸۱ پله سقوط
۵qwerty۱ پله سقوط
۶۱۲۳۴۵۶۷۸۹بدون تغییر
۷۱۲۳۴۹ پله صعود
۸baseballجدید
۹dragonجدید
۱۰footballجدید
۱۱۱۲۳۴۵۶۷۴ پله سقوط
۱۲monkey۵ پله صعود
۱۳letmein۱ پله صعود
۱۴abc123۹ پله سقوط
۱۵۱۱۱۱۱۱۸ پله سقوط
۱۶mustangجدید
۱۷accessجدید
۱۸shadowبدون تغییر
۱۹masterجدید
۲۰michaelجدید
۲۱supermanجدید
۲۲۶۹۶۹۶۹جدید
۲۳۱۲۳۱۲۳۱۲ پله سقوط
۲۴batmanجدید
۲۵trustno1۱ پله سقوط

این کمپانی از سال ۲۰۱۱ هر ساله این لیست را منتشر می کند. در سال قبل یعنی سال ۲۰۱۴ اسپلش دیتا این داده ها را از بررسی ۳٫۳ میلیون رمز عبوری که در طی سال توسط هکرهای مختلف در فضای مجازی منتشر شده اند بدست آورده است. بر اساس این تحقیق دو عبارت “۱۲۳۴۵۶” و “password” بدون تغییر نسبت به سال ۲۰۱۳ در صدر پسوردهای ناامن رایج در بین عموم قرار دارند.

رمزهای عبور جدیدی که به این لیست راه پیدا کرده اند عبارتند از: baseball, dragon, football, mustang, access, master, michael, superman, ۶۹۶۹۶۹ و batman.

پسوردهای رایج بسیار راحتتر توسط تبهکاران اینترنتی بویژه هکرها قابل حدس زدن هستند. این موضوع باعث می گردد تا حساب های کاربرانی که از این نوع رمزهای عبور استفاده می کنند بیشتر مورد حمله و هک قرار بگیرند.

همچنین گزینه های این لیست ۲٫۲% از کل پسوردهای اینترنت را بصورت تخمینی تشکیل می دهند.

هکرهایی که اقدام به هک وب سایت ها و شرکت های مختلف می کنند با دزدیدن اطلاعات حساس مثل پسوردها برای مطرح شدن و همچنین اثبات عمل خود این اطلاعات را به صورت آنلاین منتشر می کنند. در سال ۲۰۱۴ بیشتر پسوردهای دزدیده شده از منطقه آمریکای شمالی و غرب اروپا بودند و بیشتر اطلاعات مالی و ایمیل این کاربران هدف قرار گرفته شده است.

اسپلش دیتا بر اساس بررسی هایی که انجام داده است توصیه های زیر را برای وقتی که اقدام به تعیین رمز عبور می کنید بیان داشته است:

  • از حداقل ۸ کاراکتر برای تولید رمزهای عبور استفاده کنید.
  • از نام کاربری و رمز عبور یکسان برای سایت های متفاوت استفاده نکنید.
  • از الگوهای صفحه کلید بخصوص الگوهای ردیف اول صفحه کلید مثل “qwertyuiop” استفاده نکنید.
  • از نام اسامی ورزش های مورد علاقه خود استفاده نکنید.در لیست پسوردهای رایج baseball و football جزء ۱۰ گزینه اول و hockey، soccer و golf جزء ۱۰۰ گزینه اول بوده اند.
  • از تاریخ تولد یا سال تولد استفاده نکنید. افرادی که در بازه زمانی دهه بیست سال هستند بیشترین گنهکاران این مورد هستند بطوری که عبارت های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ در بین ۱۰۰ گزینه اول لیست پسوردهای رایج می باشند.
  • از اسامی رایج مثل  michael, jennifer, thomas, jordan, hunter, michelle, charlie, andrew و daniel همه جزء ۵۰ گزینه اول لیست می باشند.
  • از ابزارهای میریرت پسورد مثل SplashID و یا ۱password برای مدیریت رمزهای عبور خود استفاده کنید.

دیدگاه شخصی:

به نظر خودم اگر چنین تحقیقی در ایران ما هم انجام شود به نتایج بسیار جالبی خواهیم رسید. بنظر خودم در ایران شماره تلفن و کد ملی دو گزینه ای هستند که خیلی پر طرفدارند و به راحتی می توان با دانستن آنها یکی دو تا از حساب های یک شخص را براحتی باز کرد. ضعف پسوردها حتی در اقشار تحصیل کرده هم به چشم می خورد بطوری که مثلاً می بینیم یک دانشگاه حساب کاربری یک دانشجو را با رمز عبور شماره ملی وی و یا رمزهای ساده ای مثل ۱۲۳۴۵۶ به دانشجو تحویل می دهد و دانشجو تا آخر دوره تحصیل زحمت تغییر آن را بخود نمی دهد و حتی آن را با چندتن از دوستان مورد اعتماد خود نیز به اشتراک می گذارد. 😉

در هر صورت امیدوارم موارد بالا را در انتخاب پسوردهای خود در نظر بگیرید و این مطلب از نوتیف نیز برایتان مفید بوده باشد.

نوتیف

امیدوارم مطالب نوتیف برایتان مفید واقع شده باشد.
با عضویت در خبرنامه نوتیف مطالب تازه ما را در اینباکس خود داشته باشید.
کانال ما در تلگرام هم راه سریع و مطمئنی برای آگاهی از مطالب ماست.
***
من رضا حیدری مدیر وب سایت نوتیف هستم. همکنون مشغول به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نرم افزار بوده و به دنیای فناوری علاقه مندم به همین دلیل در نوتیف به دنبال نشر و ترویج موضوعات روز دنیای فناوری بخصوص موضوعات مرتبط با دنیای موبایل، اینترنت، کامپیوتر هستم. در کنار اینها گاهی هم گریزی به دیگر موضوعات مهم خواهیم زد که خالی از لطف نخواهد بود.
با نوتیف همراه باشید بودن با شما افتخار بزرگی برای ماست.

پاسخ دهید

پنج + 6 =

Top