حل خطای «A required CD/DVD drive device driver is missing» در هنگام نصب ویندوز

1

نصب ویندوز با فلش با فاصله زیاد آسان ترین و سریعترین روش نصب ویندوز محسوب می شود. اما با این حال یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در هنگام نصب ویندوز با فلش با آن روبرو شوید مواجهه با خطای «A required CD/DVD drive device driver is missing» می باشد.

خطای «A required CD/DVD drive device driver is missing»

معنی این خطا عبارت است از «راه انداز (درایور) دستگاه دیسک گردان CD/DVD مورد نیاز گم شده است. (در دسترس نیست)».

اگر درایو نوری نداشته باشید قطعاً این خطا باعث گیجی شما می شود اما باید بدانید با این که خطا می گوید ایراد از گم شدن درایور درایو سی دی/دی وی دی است اما اینطور نیست و ایراد از جای دیگری است. در ادامه عواملی که باعث بروز این خطا می شوند را بیان می کنیم و راه های رفع آنها را بیان خواهیم کرد. با نوتیف همراه باشید.

1) ایراد در ایمیج ویندوز مورد استفاده

اولین دلیلی که ممکن است این خطا رخ دهد ایراد در ایمیج ویندوزی است که با ان فلش را Bootable کرده اید. این روزها در سایت های مختلف ایمیج های متعددی از ویندوز برای دانلود وجود دارد که ممکن است برخی از آنها سالم نباشند پس اولین راه برای اینکه مطمئن شوید ایراد از جای دیگری نیست این است که با یک ایمیج دیگر فلش را آماده کرده و مراحل نصب را مجدد طی کنید اگر به این خطا بر نخوردید پس مشکل از ایمیج قبلی بوده و ایراد حل می شود.

2) عدم شناسایی فلش درایو توسط محیط Windows PE

در حالت دیگر اگر فلش شما به پورت USB ای که توسط محیط نصب ویندوز یا همان Windows Preinstallation Environment که به آن بصورت مخفف Windows PE گفته می شود شناسایی نمی شود وصل شود با این خطا روبرو خواهید شد. عموماً پورت های USB3 که توسط وندرهایی غیر از اینتل در مادربوردها قرار گرفته اند توسط برنامه نصب ویندوز شناسایی نمی شوند. برای حل مشکل می توانید روش های زیر را انجام دهید:

الف) فلش را یکبار جدا کرده و مجدداً وصل کنید

با همه اینکه این روش غیر منطقی به نظر می رسد اما در اغلب موارد با همین کار ساده مشکل حل می شود پس می ارزد یکبار این روش را امتحان کنید.

ب) فلش را به یک پورت دیگر وصل کنید

اگر روش قبل موثر نبود. پورت USB مورد استفاده را عوض کنید. بخصوص اگر از پورت USB 3.0 استفاده می کنید فلش را از آن جدا به یک پورت USB 2.0 وصل کنید. برای تشخیص بهتر باید بدانید پورت های USB 3.0 به رنگ آبی یا قرمز هستند و پورت های USB 2.0 در اغلب مشکی هستند.

تفاوت رنگ پورتهای USB2 و USB3

ج) تنظیمات پورت های USB در BIOS را چک کنید

پیکربندی نامناسب تنظیمات پورت های USB در BIOS مادربورد نیز می تواند باعث بروز خطای «A required CD/DVD drive device driver is missing» در هنگام نصب ویندوز گردد. ممکن است برنامه نصب ویندوز مورد استفاده شما از USB 3.0 پشتیبانی نکند. بنابراین اگر در BIOS سیستم شما تنظیماتی برای پشتیبانی از پورت های USB 3.0 در محیط های UEFI و PE وجود دارد آن را روی حالت AUTO یا Disable قرار دهید

3) برنامه کپی ایمیج به فلش را عوض کنید

در برخی موارد برنامه ای که ایمیج را درون فلش کپی می کند و فلش را Bootable می کند ممکن است این کار را بدرستی انجام ندهد. این موضوع به دو دلیل ممکن است رخ دهد: 1) تنظیمات اشتباه شما 2) ایراد برنامه

در هر صورت پیشنهاد می کنم از برنامه Rufus برای ساخت فلش بوتیبل استفاده کنید این برنامه کار کپی ایمیج به فلش را با کمترین پیچیدگی انجام می دهد و بسیار کارآمد است.

منابع: 1 و 2

1 thought on “حل خطای «A required CD/DVD drive device driver is missing» در هنگام نصب ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *