ایران کندترین و گران‌ترین اینترنت دنیا را دارد

0
اینترنت کُند

اینترنت کُند

اینترنت ایران!!!

اینترنت از نگاه بسیاری از کارشناسان بین 10 دستاورد برتر بشر پس از زبان، آتش، چرخ، برق و … قرار دارد، زیرا سبب ایجاد بزرگترین تحول در زندگی و ارتباطات شده است و اما ایران در کجای این معادله قرار دارد.
همزمان با برنامه ریزی وزارت ارتباطات برای بهره برداری از نسل سوم و بالاتر اینترنت برای پاسخگویی به نیازهای روز کاربران و توسعه کشور، محمود واعظی وزیر ارتباطات توسط برخی نمایندگان تهدید به استیضاح شد.
در حالیکه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی چندی پیش گزارش داده بود که کاربران فضای مجازی در ایران مجبورند بیشترین پول را در جهان بابت اینترنت بپردازند، یگ گزارش تازه انتشار بین المللی به قعر نشینی این دستاورد بزرگ بشری در کشور اشاره می کند. براساس اعلام این مرکز، هزینه اینترنت در ایران دو برابر افغانستان و ٣٥٠٠ برابر ژاپن است.
اما داستان وقتی برای کاربران اینترنت فوق العاده گران در ایران جالب تر می شود که پایگاه نت ایندکس وابسته به شرکت OOKLA رتبه میانگین سرعت اینترنت در کشور ما را با سرعت میانگین 4.06 Mbps در رده 155ام از 193 کشور اعلام کرده و فقط 38 کشور بعد از ایران قرار دارند. کافی است خودتان سری به این سایت زده و نتایج بروز و لحظه ای آن از وضعیت اینترنت جهان و کشورهای مختلف را مشاهده کنید. امروز 16 شهریور 1393 میانگین سرعت دانلود جهانی 20.5 Mbps و آپلود آن 8.9 Mbps می باشد و جالب اینکه برای دریافت آن بطور میانگین هزینه 5.58 دلار آمریکا را باید پرداخت کرد که به ريال ما به نرخ دلار 3 هزار تومانی 16740 تومان می شود.

اگر برایتان جای سوال است که نت ایندکس این نتایج را از چه منابعی بدست می آورد و آیا این نتایج دقیق هستند باید اینگونه توضیح بدهم که هر روزه کاربران بسیاری منجمله کاربران فهیم هموطن ما از سرویس های مختلف تست سرعت اینترنت برای اطلاع از سرعت واقعی اتصالشان به اینترنت استفاده میکنند که یکی از مهمترین، دقیق ترین و باسابقه ترین آنها وب سایت معروف www.speedtest.net می باشد که روزانه میلیون ها نفر از آن برای تست سرعت اینترنت خود استفاده می کنند. شرکت OOKLA مالک سایت speedtest از داده های بدست آمده از این ابزار، میانگین سرعت هر کشور و کل جهان را بصورت لحظه ای محاسبه کرده و در وب سایت نت ایندکس منتشر می کند.

اگر سری به سایت نت ایندکس بزنید با اطلاعات جالبی رو برو می شوید که چند نمونه از آنها را در ادامه بیان میکنم:

 • در بین 193 کشور از چند کشور مثل کره شمالی، ترکمنستان، ساحل عاج، یمن، سرزمین های اشغالی کرانه باختری رود اردن و غزه، کامرون، کنگو، چاد، سودان جنوبی و … هیچ اطلاعاتی موجود نیست.
 • اریتره جنگ زده و کوبا از جمله کشورهایی هستند که پس از ایران لاک پشتی ترین اینترنت را در جهان دارند و کره شمالی هم که هیچ ارتباطی با این فناوری ندارد.
 • در منطقه خاورمیانه رده بندی زیر حاکم است که به نسبت سال قبل وضعیت ایران کمی بهبود پیدا کرده:
  • ردیف کشور سرعت Mbps
   1 امارات متحده عربی 27.64
   2 سرزمین های اشغالی 26.61
   3 عمان 14.5
   4 ارمنستان 14.33
   5 قطر 12.24
   6 ترکیه 11.89
   7 عربستان سعودی 10.44
   8 کویت 8.86
   9 آذربایجان 7
   10 عراق 4.58
   11 اردن 4.42
   12 ایران 4.06
   13 پاکستان 3.04
   14 لبنان 3.01
   15 مصر 2.76
   16 سوریه 1.48
   17 افغانستان 1.11
   18 ترکمنستان 0
   19 یمن 0

به گزارش ایرنا اما داستان اینترنت کند ایران آنجا جالب تر می شود که بنا به گزارش مرکز پژوهش های مجلس، نرخ مصوب اینترنت یک مگابایت در ثانیه برای ایرانی ها ماهانه ٤٣٠ هزارتومان اعلام شده است، ولی در کره جنوبی ماهانه حدود ٢ هزار و ٦٤٠ تومان، در ژاپن ١٢٠ تومان، در بلغارستان ٢ هزارتومان و در مولداوی ٣ هزار و ٥٤٠ تومان هزینه دارد. (مبنای محاسبه دلار سه هزار تومانی است).

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *