1400/08/04

نوتیف

دنیایی رو به دانش و آگاهی

18 نکته ای که اساتید باید در مورد یادگیری دانشجویان خود بدانند!

1 min read
18 نکته ای که اساتید باید در مورد یادگیری دانشجویان خود بدانند!

18 نکته ای که اساتید باید در مورد یادگیری دانشجویان خود بدانند!

سلام به نظر شما چه چیزی موجب می شود که در فرآیند یادگیری یک استاد یا معلم به عنوان آموزنده ای موفق تلقی شود؟ برای یک مدرس داشتن تخصص در خواندن، نوشتن، ریاضیات یا علوم دیگر لازم است. همینطور فهم درس و تسلط بر محتوای آموزشی برای یک استاد به اندازه کافی حائز اهمیت است. اما مهمتر از همه آنها داشتن توانایی انتقال مفهوم به دانشجو و اینکه چگونه مطالب را برای آنان قابل فهم کند می باشد. در واقع این توانایی استادهاست که بین آن ها تمایز ایجاد می کند.

گذشته از درک محتوای برنامه درسی، معلمان باید درک اساسی از نحوه کسب و جذب دانش توسط مردم داشته باشند. لیست زیر 18 اصل یادگیری را که هر معلم و استادی باید بداند برجسته می کند.

نکته: خواننده ی گرامی توجه داشته باشید که در این مقاله هر جا نوشته شده است “دانشجو” منظور هر شخصی است که در حال تعلیم می باشد و صرفا به دانشجویان دانشگاه اشاره ندارد. همچنین هر جا که از کلمه ی استاد استفاده شده است مراد هر تعلیم دهنده در هر پایه ای از تدریس می باشد.

18 نکته ای که اساتید باید در مورد یادگیری دانشجویان خود بدانند!

1) دانشجویان سبک های یادگیری متفاوتی دارند

طی تحقیقاتی مشخص گردیده که هر فرد در فرآیند یادگیری از سبک مشخصی پیروی می کند. این سبک ها در 7 دسته تقسیم بندی شده اند. این خود بیان کننده این موضوع است که دانشجویان سبک یادگیری متفاوتی از یکدیگر دارند. این گروه ها عبارتند از:

 1. بصری (Visual): با استفاده از چشم
 2. شنوایی (Auditory): با استفاده از آهنگ و یا ریتم
 3. کلامی (Verbal): صحبت با صدای بلند
 4. جنبشی/حرکتی (Kinesthetic): با استفاده از لمس و طعم و مزه برای کشف اطلاعات
 5. منطقی (Logical): استفاده از روش های ریاضی و منطقی در یادگیری
 6. بین فردی (Interpersonal): یادگیری در گروه
 7. درون فردی (Intrapersonal): یادگیری در خلوت و تنهایی

2) دانشجویان قدرت یادگیری متفاوتی دارند

واضح است که هیچ کلاسی با یک روش تدریس یکسان برای همه دانشجویان عملی نیست. اگر شما بخواهید فقط از یک سبک یادگیری در تدریس استفاده کنید. قطعا به عدم میزان بودن روند تدریس و یادگیری برخورد خواهید کرد. چرا که دانشجویان از نظر سمعی، بصری و لمسی تفاوت دارند. به عنوان مثال تصاویر، جداول و فلش کارتها برای دانشجویان با یادگیری بصری به خوبی کار می کنند. اما همین موارد برای افرادی که سبک یادگیری شنوایی دارند. ونیاز دارند اطلاعات را بشنوند. روشهای سنتی آنها را مجبور می کند از دیگر سبک های یادگیری که در آنها بخوبی توسعه نیافته، استفاده کنند. که این موضوع به کیفیت یادگیری در این افراد صدمه می زند.

بنابراین یک معلم و استاد توانا از هر نوع حواس در تدریس خود استفاده می کند. و با ترکیب آن ها سعی می کند به بهترین شیوه تمام قوای دانشجویان را پوشش دهد.

باید در نظر داشت که دانشجو بصری فرصت کافی برای کشش حواس دیگر خود را ندارد. اگر استادی با دانش اولیه که دانشجویان آن را متفاوت می آموزند به کلاس بیاید. آنها بهتر می توانند دروس را به گونه ای تنظیم كنند كه همه حواس فعال شوند.

3) تقویت کننده های دانشجویان متفاوت است

به عنوان نمونه دوباره به ویژگی اساسی دانشجویان از نظر قدرت درک می پردازیم. دانشجویان بصری به وسیله ی نقشه و اجسام و اشکال قدرت درک بیشتری خواهند یافت. در صورتی که دانشجویان سمعی با لحن و تکیه بر برخی موارد و کلمات و عبارات درس را بهتر متوجه می شوند. بنابراین باید ویژگی این دانشجویان را در طی روال درس دادن مورد اهمیت قرار داد. و با استفاده از مواردی که برای آن ها یک نوع تقویت کننده محسوب می شود درس را بهتر به آنان فهماند.

4) یادگیری حرکتی (Kinesthetic Learning) را در نظر داشته باشید

از بین سبک های مختلف یادگیری، دانشجویان با سبک یادگیری حرکتی سخت ترین گروه برای آموزش در یک محیط سنتی هستند. این طیف را به سختی می توان با کلاس همراه کرد. این گونه افراد تمایل زیادی به لمس و مزه مزه کردن و چشیدن و ویژگی های تحرک زایی دارند. اگر دقت کرده باشید این قبیل دانشجویان در کلاس هایی مثل آزمایشگاه تحرک بسیاری دارند. این یادگیری مربوط به حرکت – لمس کردن ، احساس کردن و حرکت در راستای علم و دانش است. که به فضا و فرصتی نیاز دارد که بسیاری از کلاسهای سنتی اجازه این کار را نمی دهند.

بنابراین همراه کردن این دانشجویان در یک کلاس سنتی که فقط یک دسته محتوا از روی کتاب تدریس می شود بسیار سخت است. پس باید برای این دسته از افراد محیطی را ایجاد کرد که بتوانند میزان درک خود را تقویت کنند.

یادگیری حرکتی از دانش آموزان که چیزی را امتحان می کنند، شکست آن را تماشا می کنند و این دانش را پیش می برند سود می برد. اگرچه این مسئله از نظر منطقی در یک کلاس بزرگ ممکن است دشوار باشد. اما اجرای استراتژی های حرکتی فقط به چند بچه کمک نمی کند. بلکه به رویکرد خود شما در مورد یادگیری دانش آموزان هم یاری می رساند.

5) ارتباط بین مفاهیم برای دانشجویان اهمیت دارد

در این باره باید بگوییم که دانشجویان در واقع منبعی از محتوا را در ذهن خود نگهداری می کنند. اما شیوه بهتری برای یادگیری آنان این است که بتوانند بین محتوا رابطه هایی ایجاد کنند تا ماندگاری بهتری در ذهنشان داشته باشد. بنابراین در دروسی که دانشجویان ارتباط بین محتوا را بیشتر می یابند قدرت یادگیری بیشتری از خود نشان می دهند. در هر موردی که دانشجویان بتوانند ارتباطی در زندگی خود بیابند. یا اینکه نمونه ای از آن را در قبل احساس کرده باشند. بهتر می توانند به ذهن بسپرند و از آن استفاده کنند. چرا که نمونه ای مرتبط با آن را قبلا دیده اند.

6) دانشجو از قضاوت شدن هراس دارد!

گاهی اوقات متوجه می شوید که برخی دانشجوها در موارد مختلفی از آزمایشات و امتحانات و … شکست می خورد. اما بدانید اگر با شکست این افراد دقیق و منصفانه و بدون قضاوت روبرو شوید. این شکست پایه ی یک موفقیت اساسی برایشان می شود. که می تواند به بهترین شیوه به موفقیت آنان کمک کند. اگر شکست یک دانشجو درست مدیریت شود از موفقیت های مقطعی بیشتر برایش اثر گذار خواهد بود.

7) یکپارچه سازی محتوای درسی

در این باره باید اینگونه گفت که استفاده از برنامه هایی که هر کدام از موضوعات در یک بخش تدریس شود. می تواند اثر بیشتری برای دانش آموزان داشته باشد. تا اینکه بخواهید موضوعات مختلف را با هم ادغام کنید. به عنوان مثال اگر تاریخ تدریس می کنید می توانید به شیوه های زیر برنامه درسی را بنویسید:
به عنوان مثال برای دانش آموزانی که از یک معلم بهره می برند. می توان با جدا کردن موضوعات مثل گزارش نویسی- ریاضی و … بهره ی بیشتری برد.

خوشبختانه شیوه ی آموزشی در ایران هم اکنون اینچنین است. برای اساتیدی که از تک درس استفاده می کنند نیز بهتر است عناوین مشابه در یک جلسه بیان شود.

8) دانش جویان درک مختلفی از یادگیری دارند

شما به عنوان یک استاد باید بدانید که یادگیری از نظر دانشجویان تفاوت عمده ای دارد. و از بستر های مختلفی تشکیل شده است. خب از نظر دانشجویان یادگیری به صورت زیر تعریف می شود. شما باید به عنوان استاد موفق این ویژگی ها را در تدریس خود بسط دهید:

 • حفظ کردن
 • کسب حقایق و یا روش ها
 • درک واقعیت
 • ساخت حس از جهان

9) درون گرایان را بیشتر بشناسید

درون گرایان به دلیل اینکه خود را با دیگران وفق نمی دهند احتمال یادگیری کمتری دارند اما این یک قانون همیشگی نیست. اما شما به عنوان یک استاد وظیفه دارید درون گرایان را از برون گرایان تشخیص دهید. عموما درونگرا ها در پرسش های کلاسی استاد کمتر خود را بروز می دهند. به عنوان مثال اگر شما بپرسید :فلان جای درس را یاد گرفتید تنها برون گرایان هستند که جواب خواهند داد. یا اینکه اگر بپرسید کجای مطلب ایراد دارد یا نظر خواهی کنید تنها برون گرایان دستشان را بالا خواهند برد تا به شما جواب دهند.

10) فضاسازی کنید

فضای مناسب با خلاقیت دانشجوها که از نیمکره راست مغزشان نشات می گیرد بسیار اهمیت دارد. بنابراین ایجاد فضای مناسب برای آنان می تواند موجب شود که دانشجو ها به راحتی از قوه ایده سازی خود استفاده کنند و درس را با همین قدرت بهتر بیاموزند. اگر به
دنبال دانشجوهایی خلاق هستید می توانید ذهن آنان را با محیط خوب درگیر کنید.

11) استفاده از زوایای مختلف محتوا در آموزش

در این باره باید اینگونه بگوییم که باید استاد محتوا را از زوایای مختلف تشریح کند. به عنوان مثال اگر قرار است در مورد فوتوسنتز چیزی بیاموزد. بهتر است اول یک نگاه کلی از این مفهوم را به دانشجویان القا کند. و بعد شروع به بسط جزییات کند و از زوایای متعدد و نقطه نظر های گوناگون فوتوسنتز را تشریح کند. اینگونه است که دانشجو به راحتی می تواند از راه های مختلف ذهن خود را با آن درگیر کند.

12) استفاده از متد های خاص برای آموزش محتوای خاص

برای هر محتوایی باید توجه داشت که یک شیوه ی آموزشی و ابزاری کارایی دارد. به عنوان مثال اگر برای جدول ضرب از جدول و فلش کارت می توان استفاده کرد. برای تاریخ نمی توان از چنین چیزهایی استفاده کرد. از طرفی اگر برای حفظ کردن کلمات فرار، زبان از جی ۵ استفاده می کنید. نباید در برخی موضوعات تفهیمی از آن استفاده کنید. بنابراین محتوای مورد نظر خود را بشناسید. و با مطالعه تجربیات دیگران روش های آموزش دائمی و بهتر را بیاموزند و برای دانشجویان خود به کار ببرید.

13) از تکنولوژی بهره مند شوید!

وجود ابزار آلات تکنولوژی می تواند به بهترین شیوه به دانشجویان کمک کند تا محتوای آموزشی و کاربردی زیاد در اختیار داشته باشند. تبلت و گوشی های هوشمند این روزها موجب شده اند که دایره المعارف گسترده ای در اختیار کاربران قرار داشته باشد تا بتوانند سریع محتوای آموزشی خوبی در اختیار داشته باشند که به فهم شان کمک می کند.

14) اجازه بدهید دانشجویان با کنفرانس یا .. آموزش دهند

یکی از روش های موثر برای یادگیری دائمی این است که به دانش اموزان القا کنید که تدریس کنند. استفاده از طرح درس ها، کنفرانس هاو… می تواند نقش بسزایی در آموزش و یادگیری دانشجویان در هر مقطع آموزشی داشته باشد.

15) برای یادگیری پیش از آموزش کنجکاوی دانشجویان را برانگیزد

یکی از راه هایی که می تواند عطش یادگیری دانشجویان را شعله ور تر کند این است که باید بتوانید حس کنجکاوی انان را نسبت به موضوع و محتوا و حقایق برانگیزانید. این کار مانند گرسنه شدن می ماند که با دادن هر غذایی به فرد گرسنه پذیرای آن خواهد بود.

16) عادات آموزشی را در دانشجویان تثبیت کنید

دانشمندان می گویند بین ٢١ روز تا ٣٠ روز طول می کشد تا یک عادت خاص در فردی نهادینه شود. بنابراین شما می توانید متد آموزشی برتر را برای دانشجویان خود انتخاب کنید و به مدت ٣٠ روز آنان را وادار به دنبال کردن آن کنید. بدین طریق برای ماه های بعدی با مشکلات کمتری روبرو خواهید بود و موفقیت را به طور دنباله ای در افراد ایجاد خواهید کرد.

17) بازخورد آموزشی خود را از دانشجویان دریافت کنید

گرفتن امتحان یا کوئیز های سر کلاسی می تواند کمک شایانی به دریافت بازخورد های آموزشی شما و شناخت نقاط قوت و ضعف آنان داشته باشد. سعی کنید این شرایط امتحان گرفتن را برای آنان به محیطی غیر از نمره دادن تبدیل کنید تا دانشجویان بتوانند از شکست ها و نقاط ضعف خود بهترین بهره را ببرند.

18) به آنان بیاموزید که چگونه بیاموزند!

می توانید با توجه به اقشار متفاوت دانشجویان از نظر سبک آموزشی یادگیری به آنان کمک کنید. تا خود را بشناسند و بدین صورت مدل ها و سبک های یادگیری را به آنان یاد دهید. در ادامه این کتاب به شما خواهیم آموخت چگونه با یک آزمون وضعیت آنان را مشخص کنید. امیدواریم که این محتوا و مقاله توانسته باشد شما را در اداره ی کلاسی کارا هدایت کند و مفید بوده باشد. اگر به محتوای آموزشی از این قبیل علاقه دارید می توانید با ثبت ایمیل خود در خبرنامه ی نوتیف مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید.

منبع: +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *