1400/07/04

نوتیف

دنیایی رو به دانش و آگاهی

رویارویی ایران و اینترنت ماهواره ای استارلینک

1 min read
اینترنت ماهواره ای استارلینک

اینترنت ماهواره ای استارلینک

🛰رویارویی ایران و اینترنت ماهواره ای استارلینک

در مورد چالشهای اینترنت ماهواره ای استارلینک مصاحبه ای با باشگاه خبرنگاران جوان انجام دادم. بخشهایی از این مصاحبه را از نظر میگذرانید:

آیا اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟

پاسخ: من معتقدم اگرچه دولت و مسئولان کشور، ورود استارلینک به کشور را با چشم یک تهدید نگاه می کنند. اما بالاخره وقتی که استارلینک، ایران را تحت پوشش ماهواره های خود قرار دهد مردم از آن استفاده خواهند کرد.

چرا به استارلینک به عنوان یک تهدید نگریسته می‌شود؟

پاسخ: دلیل آن مشخص است. استارلینک تبدیل به یک ISP داخلی میشود که کاربران زیادی در کشور دارد. اما می تواند از قوانین رگولاتوری برای فیلتر کردن سایتها و شبکه های اجتماعی تبعیت نکند. این نگرانی نه تنها در مورد ایران بلکه در خیلی از کشورها در مورد استارلینک وجود دارد.

اما گویا استارلینک اعلام کرده به قوانین محلی کشورها احترام خواهد گذاشت.

پاسخ: بله. استارلینک اعلام کرده قصد ندارد با دولتها وارد چالش شود و به قوانین آنها احترام خواهد گذاشت. زیرا استارلینک در تلاش است یک شبکه فروش گسترده و بصورت رسمی در همه کشورها راه اندازی کند. اما بعید است استارلینک با مسئولان کشور ما گفتگویی را انجام دهد.

چرا فکر می کنید استارلینک با ایران وارد گفتگو نخواهد شد؟

پاسخ: عمدتا بدلایل تحریم. تا زمانیکه تحریم ها دایر هستند شرکتهای آمریکایی مجاز به معامله با ایران نیستند. بنابراین فروش رسمی این محصول در ایران منتفی است. علاوه بر این استارلینک بصورت رسمی در توافقنامه فروش خدمات خود استفاده از اینترنت را در ایران ممنوع خواهد کرد. (مثل سایر نرم افزارها و تجهیزات آمریکایی که تولید کننده آنها در لیسانس خود استفاده از محصول در ایران را ممنوع اعلام کرده اند).

اما خب تجربه نشان داده که ایرانی ها راه دور زدن تحریم ها را به خوبی بلد هستند. لذا تجهیزات ماهواره ای به وفور از کشورهای دیگر وارد خواهد شد و بکار گرفته خواهد شد. اینجا یک چالش بزرگ برای مسئولان اتفاق خواهد افتاد. مردم به اینترنت ماهواره ای استارلینک روی خواهند آورد. از طرفی اقامه دعوا هم علیه استارلینک نمی توان کرد. زیرا استارلینک می گوید استفاده از اینترنت در ایران ممنوع است و به او ارتباطی ندارد. اگر عده ای از کشورهای دیگر تجهیزات را بصورت غیررسمی وارد می کنند و به مردم می فروشند.

نتیجه این خواهد شد که مردم از اینترنت ماهواره ای استفاده می کنند. بدون اینکه روی این اینترنت امکان اعمال محدودیت و نظارت را داشته باشند.

آیا امکان ارسال پارازیت روی ماهواره های استارلینک وجود دارد؟

پاسخ: خیر- همانگونه که عرض کردم تعداد ماهواره های استارلینک بسیار زیاد هستند. که در فاصله نزدیک به زمین قرار گرفته اند. هر گیرنده می تواند همزمان به چندین ماهواره متصل شود. چنانچه ارتباط با یک ماهواره قطع شود بطور هوشمند با یک چرخش کوتاه به ماهواره بعدی متصل می شود. از طرف دیگر فاصله 500 کیلومتری ماهواره ها با زمین باعث می شود که امکان ارسال پارازیت روی آنها مشکل تر شود. در هرحال به لحاظ فنی فعلا امکان ارسال پارازیت روی این ماهواره ها منتفی است. گزینه بعدی شاید این باشد که برخی کشورها بخواهند این ماهواره ها را هدف قرار دهند. این گزینه را هم بعید میدانم که اتفاق بیفتد. چون هم هدف قراردادن این همه ماهواره کار بسیار سختی است. و هم اینکه چالشها و پیامدهای بین المللی زیادی را ایجاد خواهد کرد.

آیا امکان ردیابی کاربرانی که از اینترنت ماهواره ای استفاده می کنند وجود دارد؟

پاسخ: قطر هر ماهواره گیرنده 70 سانتیمتر است که بطور عمود به فضا سیگنال ارسال می کند. ارسال عمودی سیگنال باعث میشود شناسایی آن کار سختی باشد. طبیعتا وقتی در یک محله تعداد زیادی همزمان در حال استفاده از اینترنت ماهواره ای باشند. شناسایی تک تک آنها کار سختی بوده و مستلزم ورود به حریم خصوصی شهروندان خواهد بود. شاید مثل سالها پیش که ماموران اقدام به جمع آوری ماهواره ها از منازل می کردند. برخورد با استارلینک هم به پلیس سپرده شود. که البته نتیجه آن هم از پیش مشخص است که ثمری نخواهد داشت.

به نظر می رسد خرید تجهیزات استارلینک گران باشد و استفاده از آن مقرون به صرفه نباشد.

پاسخ: بله. درحال حاضر هزینه خرید تجهیزات حدودا 500 دلار و هزینه اشتراک ماهیانه آن 99 دلار اعلام شده است. اما استارلینک وعده داده که قیمت ها در آینده کاهش زیادی خواهد داشت. اما همین قیمتها هم برای مجتمع های مسکونی مقرون به صرفه است. یک مجتمع 20 واحدی با رقم حدودا 2 میلیون تومان اشتراک ماهانه می تواند به اینترنت نامحدود با سرعت 150 مگابیت در ثانیه دسترسی داشته باشد. (هر واحد 100هزارتومان در ماه) قطعا این هزینه منطقی و مقرون به صرفه است.

نکته مهم دیگر بدون فیلتر بودن این اینترنت است که آنرا برای مصرف کننده جذاب تر می کند. وقتی در اینترنت رسمی کشور حتی دسترسی به سایتهای پر محتوای مطلوبی مثل YouTube فیلتر شده است. طبیعتا مردم به سراغ استارلینک خواهند رفت حتی اگر مجبور باشند بیشتر هزینه کنند.

در صورتی که استارلینک در ایران با اقبال مردم روبرو شود. آیا تهدیدی برای امنیت سایبری ایران محسوب می‌شود یا ممکن است به سرقت اطلاعات منجر شود؟

پاسخ: اگر استارلینک بصورت رسمی وارد ایران شود. (که خیلی بعید است) قطعا قوانین حاکم بر کشور در فضای مجازی را خواهد پذیرفت. و طبق یک پروتکل همکاری از قوانین حاکم بر فضای مجازی کشور تبعیت خواهد کرد. اما اگر حضور استارلینک در ایران بصورت غیر رسمی باشد. در حوزه جرمهای سایبری چالشهایی را خواهیم داشت اما این چالشها چندان جدید هم نخواهند بود. زیرا همین الان هم بدلیل فیلترهای زیاد، مردم ناچارا و بطور مداوم از فیلترشکنهای مختلف و ناشناس استفاده می کنند. و همین امر موجب میشود که هم امنیت شهروندان به خطر بیفتد. و هم پیگیری جرایم سایبری توسط دستگاه های امنیتی سخت تر شود.

آیا ورود استارلینک به ایران روی شبکه ملی اطلاعات اثری خواهد گذاشت؟

پاسخ: قطعا یکی از چالشهای بزرگ ما شبکه ملی اطلاعات خواهد بود. شبکه ملی اطلاعات به منزله یک سپر حفاظتی در سطح کشور است که یکی از کارکردهایش محفاظت در برابر تهدیدات سایبری بین المللی است. با آمدن استارلینک تعداد زیادی از شهروندان که به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند. همزمان به استارلینک هم متصل خواهند شد. همچنین مردم صرفا برای اتصال به سامانه های دولتی از شبکه ملی اطلاعات استفاده خواهد کرد. و برای سایر نیازمندیهای خود به استارلینک متوسل خواهند شد.

با رواج استفاده از استارلینک در ایران، بخش زیادی از فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات زیر سئوال خواهد رفت. این چالشها بسیار جدی هستند و می توانند حاکمیت کشور بر فضای مجازی را نقض کنند. از اظهارنظرهای پراکنده مسئولان هم چنین به نظر میرسد در نحوه مواجهه با استارلینک یک سردرگمی آشکار بین مسئولان وجود دارد. سال 1400 یک سال پر چالش برای فناوری اطلاعات در کشور است. سالی که از یک سو قرار است شبکه ملی اطلاعات تکمیل شود. و از سوی دیگر احتمالا ایران زیر پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک قرار بگیرد.

با توجه به اینکه درصورت مقابله با این فناوری بازار سیاهی برای واردات غیرقانونی تجهیزات آن شکل خواهد گرفت و منجر به افزایش قاچاق کالا در کشور می شود. از طرفی سوءاستفاده محتوایی نیز از این فناوری افزایش می‌یابد. به نظر شما بهترین روش استفاده کنترل شده از استارلینک در ایران چیست؟

پاسخ: من معتقدم شورای عالی فضای مجازی باید بدنبال ایجاد کانالهایی برای گفتگو و تعامل با استارلینک باشد. که البته در این شرایط تحریمی کار سختی است. اگر این گفتگوها به نتیجه برسد و به یک پروتکل همکاری منتج شود. می توان امیدوار بود که بتوان آسیب های آن را مهار کرد. اما اگر این تعامل ایجاد نشود با بگیر و ببند هم هیچ مشکلی حل نخواهد شد. استارلینک خود را تحمیل خواهد کرد و مسئولان صرفا تماشا خواهند کرد! طیف وسیعی از مردم به اینترنتی دسترسی پیدا خواهند کرد. که نهادهای حاکمیتی هیچگونه کنترلی روی آن نخواهند داشت. و هیچ کاری هم از دستشان بر نخواهد آمد و ناچار خواهند شد با آن کنار بیایند. (دقیقا مانند کانالهای تلویزیونی متعدد ماهواره ای که رقیب رسانه ملی شده اند. و مبارزه حذفی با آنها هرگز به نتیجه نرسیده است.)

اگر ایران بر اساس سیاست‌هایش موافق با ورود اینترنت استارلینک به کشور نباشد. آیا امکان تولید و آماده سازی ماهواره های ارائه دهنده اینترنت و ارسال آن ها به فضا را دارد؟

پاسخ: من شنیدم که برخی از مسئولان صحبت از راه اندازی استارلینک بومی کرده اند. صرفنظر از اینکه امکان اجرای چنین پروژه ای را داریم یا خیر بهتر است به این سئوال بصورت شفاف پاسخ دهیم:

«اگر همین اینترنت فیلتر شده را از طریق ماهواره با قیمت بالاتر در اختیار شهروندان قرار دهیم چه کسی حاضر است از آن استفاده کند؟»

پاسخ سئوال روشن است. هیچ توجیهی پشت این ایده وجود ندارد. در واقع استارلینک یک تلاش بزرگ و بسیار پر هزینه برای ایجاد یک بستر بین المللی برای همه کشورها است. که ظرفیت اینترنت دنیا را چند برابر خواهد کرد. لذا ایجاد پروژه استارلینک بومی برای یک کشور نه تنها در ایران بلکه برای هر کشوری نه چندان مورد نیاز است. و نه توجیه اقتصادی دارد. مگر اینکه نگاه کلان این باشد که یک سرویس بین المللی به کشورهای زیادی ارائه شود./پایان

منبع: کانال پینگ چنل

🆔 @PingChannel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *